Pomorskie: potrzebne są pieniądze na remonty szpitali

Autor: RZ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2014 11:47

Pomieszczenia i urządzenia w placówkach medycznych muszą być dostosowane do wymogów Ministerstwa Zdrowia do 31 grudnia 2016 r. Będzie to trudne dla pomorskich szpitali.

W zeszłym roku Związek Powiatów Polskich (ZPP) w raporcie "Infrastruktura w ochronie zdrowia - nadchodzi czas budowania" wskazywał, że na dostosowanie wszystkich zakładów opieki zdrowotnej do wymogów rozporządzenia w skali kraju potrzeba około 13 mld zł.

Obecnie Ministerstwo Zdrowia nie było w stanie wskazać nam, ile na ten cel nadal potrzeba pieniędzy. Jak poinformował Rynek Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa, resort nie dysponuje danymi dotyczącym zakresu i stopnia dostosowania podmiotów leczniczych do wymagań określonych w rozporządzeniu ministra.

Zdaniem Małgorzaty Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który jest organem założycielskim dla 5 szpitali i 100% udziałowcem dla 9 medycznych spółek, spełnienie wszystkich wymogów, wskazanych w rozporządzeniach Ministra Zdrowia będzie procesem niezwykle trudnym. Także z tego powodu, że większość podmiotów leczniczych funkcjonuje w starych obiektach, będących pod nadzorem konserwatora ochrony zabytków.

Czytaj także: Za dwa lata wybije godzina zero. Ile szpitali powiatowych przetrwa?

W szpitalach podległych urzędowi marszałkowskiemu największym problemem są bloki operacyjne, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii. Trwają przygotowania do pozyskania środków unijnych na modernizację i budowę bloków operacyjnych w dwóch szpitalach, co stanowi koszt ok. 65 mln zł. Wśród inny pilnych potrzeb są: remonty sal chorych, modernizacje szatni, remonty i przebudowy ciągów komunikacyjnych. Koszty dostosowania podległych marszałkowi jednostek szacowany jest na około 250 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum