Pomorskie: 26 mln zł dla szpitali w Miastku, Pucku i Prabutach

Autor: Bożena Leszczyńska - PAP/Rynek Zdrowia • • 12 października 2017 21:04

Wyremontowane oddziały i blok operacyjny, nowoczesna aparatura medyczna, nowe łóżka, a także nowy oddział rehabilitacji chorób płuc to zmiany, jakie pojawią się w szpitalach w Miastku, Pucku i Prabutach dzięki dofinansowaniu z UE.

Pomorskie: 26 mln zł dla szpitali w Miastku, Pucku i Prabutach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czwartek marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezesi szpitali w Pucku, Prabutach i Miastku podpisali umowy na dofinansowanie inwestycji z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość podpisywanych umów to ok. 26 mln zł, z czego 22 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych, a ok. 2,5 mln zł z Ministerstwa Rozwoju. Inwestycje mają być zrealizowane do końca 2018 r.

Marszałek województwa podkreślił, że na Pomorzu dużo projektów zdrowotnych jest realizowanych poza obszarem metropolii trójmiejskiej. - Zależy nam, aby poziom usług oferowanych przez jednostki medyczne na terenie naszego województwa był na jak najwyższym poziomie - dodał.

Celem inwestycji w szpitalach jest ograniczenie zachorowań na choroby cywilizacyjne poprzez zmniejszenie dysproporcji w dostępie do wysokiej jakości usług zdrowotnych, także tych deficytowych. - Chodzi o szybszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie m.in. chorób nowotworowych, układu krążenia i układu oddechowego - argumentował marszałek. Dzięki nowej infrastrukturze i specjalistycznej aparaturze ma się skrócić czas oczekiwania na usługi medyczne, w tym rehabilitację. Pacjenci z mniejszych miejscowości nie będą musieli jeździć na badania do Trójmiasta.

Projekt o najwyższej wartości, ponad 14 mln zł, realizowany będzie w szpitalu miejskim w Miastku. Prezes szpitala Renata Kiempa wyjaśniła, że pieniądze zostaną przeznaczone na prace modernizacyjne placówki i na zakup sprzętu medycznego. M.in. ma powstać blok operacyjny a oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny, reumatologiczny i rehabilitacyjny zostaną zmodernizowane i doposażone. Prace powinny się zakończyć do grudnia 2018 roku.

Projekt o wartości ponad 9,3 mln zł ma być realizowany w szpitalu specjalistycznym w Prabutach. W ciągu najbliższego roku w placówce ma się poprawić dostępność i jakość świadczonych usług zwłaszcza w zakresie leczenia i rehabilitacji chorób układu oddechowego. Ma też powstać oddział rehabilitacji pneumonologicznej. Będą też przeprowadzone szkolenia podnoszące kompetencje i kwalifikacje pracowników, m.in. w zakresie rehabilitacji pneumologicznej (chorób płuc) i oddechowej.

Szpital Pucki w ramach rozbudowy w zakresie diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych realizować będzie projekt o wartości ponad 2,1 mln zł. W placówce powstanie nowa Poradnia Chorób Płuc. Prezes Szpitala Puckiego, Danuta Ceszke wyjaśniła, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowego sprzętu medycznego, m.in.: tomografu komputerowego.

- Powiat pucki chyba już jako jedyny albo jeden z ostatnich w województwie nie posiada takiego urządzenia, podstawowego w diagnostyce - tłumaczyła. Zaznaczyła, że dzięki zakupowi aparatu uda się skrócić czas oczekiwania na badania. - Obecnie nawet pacjenci ze szpitala w tzw. trybie pilnym muszą czekać kilka dni na badanie i są dowożeni do Wejherowa - dodała. Zakłada, że szpital może posiadać tomograf wiosną przyszłego roku.

Dyrektor departamentu regionalnych programów operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Jan Szymański poinformował, że województwo pomorskie w perspektywie na lata 2014-2020 zakontraktowało już ponad 70 proc. przyznanych funduszy unijnych w ramach RPO. Podpisano ponad tysiąc umów na realizację projektów o łącznej wartości ponad 7,2 mld zł.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze