Pogotowie ratunkowe w Zagłębiu wybuduje nową stację

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia19 stycznia 2023 11:00

W Sosnowcu ruszyła budowa nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. Nowocześnie zaprojektowany budynek pomieści m.in. stację pogotowia dla 8 zespołów ratownictwa medycznego, sale wykładowe do celów szkoleń i biuro dyrekcji.

Pogotowie ratunkowe w Zagłębiu wybuduje nową stację
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu będzie miało nową siedzibę. Nowocześnie zaprojektowana stacja pogotowia ma powstać do marca 2024 roku
  • W czwartek 19 stycznia uroczyście wbito „pierwszą łopatę” na miejscu inwestycji przy ulicy Janowskiego w Sosnowcu
  • Siedziba pogotowia zostanie wybudowana według najnowszych standardów. Znajdą się w niej m.in. garaże podziemne, miejsce do dezynfekcji karetek. Zadbano o sale szkoleń oraz warunki socjalne

Sosnowiec. Nowa stacja pogotowia ratunkowego do marca 2024 r.

Na cele budowy w marcu 2022 r. gmina Sosnowiec przekazała Rejonowemu Pogotowiu Ratunkowemu w Sosnowcu w formie darowizny działkę o powierzchni 0,6 hektara i wartości 1 576 000 złotych.

We wrześniu 2022 roku w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu została podpisana umowa pomiędzy pogotowiem a wykonawcą inwestycji, firmą Mazur. Przekazanie gotowego budynku stacji pogotowiu przewidziano na 26 marca 2024 roku.

- Powstanie nowoczesna stacja pogotowia wybudowane wedle najnowszych standardów. Teraz pozostaje nam kibicować wykonawcy, aby ukończył inwestycję w terminie - mówił wtedy Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Budowa nowej siedziby pogotowia będzie kosztowała 25 mln zł. Dotację na ten cel - 20 mln zł - przekaże Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a pozostałe środki -5 mln zł to fundusze własne Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

W czwartek 19 stycznia uroczyście wbito „pierwszą łopatę” na miejscu inwestycji przy ulicy Janowskiego w Sosnowcu.

Nowocześnie zaprojektowany budynek

- Powstanie nowocześnie zaprojektowany budynek z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami dla zespołów ratownictwa medycznego np. garaże podziemne, miejsce do dezynfekcji. Zadbano o łatwość dostępu do magazynów leków, tlenu. W budynku znajdzie się odpowiednio wyposażony pokój wypoczynku dla zespołów oraz siłownia - zaznacza Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

W nowej siedzibie zaplanowano również kompleksowe rozwiązania pozwalające na szkolenie pracowników medycznych. W budynku powstaną m.in. duża sala wykładowa oraz sala symulacji medycznej.
W projekcie przewidziane 60 miejsc parkingowych, pełne OZE (np. fotowoltaika, pompy ciepła).

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców. Nie tylko Sosnowca, ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. RPR zatrudnia ok. 400 osób, w tym ok. 250 ratowników medycznych - podał portal sosnowiec.naszemiasto.pl.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu tylko w grudniu 2022 r. zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały na wezwanie 5550 razy, 58 proc. interwencji zakończyło się przewiezieniem pacjenta do szpitala.

Obecnie siedziba pogotowia znajduje się w centrum Sosnowca, w budynku dawnego szpitala przy ulicy 3 Maja.

W pobliżu, w Mysłowicach przy ul. Mikołowskiej, powstaje też nowa stacja Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Inwestycja realizowana jest na terenie sąsiadującym z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Koszt przedsięwzięcia to 4,7 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu woj. śląskiego i z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum