Podlaskie: wierzą, że powstanie wiejskie hospicjum, potrzeba 15 mln zł

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2018 11:55

Zespół Hospicjum Domowego p.w. Proroka Eliasza w Nowej Woli ma tylko dwoje lekarzy, codziennie jeżdżących do pacjentów, pięć pielęgniarek, troje fizjoterapeutów oraz psychologa. To tu powstał pomysł na wiejskie hospicjum. Jest już projekt, jest działka. Potrzeba 15 mln zł na budowę.

Podlascy lekarze mają nadzieję, że uda się zebrać fundusze na wiejskie hospicjum. Fot. Fotolia

Gazeta Wyborcza przypomina, że przed rokiem dr Paweł Grabowski został laureatem Nagrody im. Krzysztofa Kanigowskiego. Otrzymał ją za to, że we wsiach wschodniego Podlasia podjął się nadzwyczajnej misji lekarza-opiekuna, że życzliwie, z szacunkiem towarzyszy chorym oraz ich rodzinom.

Chirurg, onkolog, sześć lat temu zawiesił swoją działalność chirurgiczną, by zorganizować i prowadzić na terenie wiejskim hospicjum domowe. Przez całe pięć lat nie miał kontraktu z NFZ, a pieniądze zdobywał poprzez Fundację Podlaskie Hospicjum Onkologiczne.

Przez sześć lat zespół hospicjum z Nowej Woli pomógł kilkuset rodzinom w opiece nad ich bliskimi, chorymi nieuleczalnie, jeżdżąc do miejscowości odległych nawet o 40 km od siedziby. Opowiadając o tym jak narodził się pomysł budowy hospicjum stacjonarnego mówi, że jest grupa chorych, którzy wymagają opieki przez całą dobę, a do hospicjów np. w Białymstoku mają ograniczony dostęp. Placówka jest oddalona od ich domów nawet 80 km.

Działka dla wiejskiego hospicjum znajduje się we wsi Makówka w gminie Narew, która jest dobrze skomunikowana z Białymstokiem, Hajnówką i Bielskiem Podlaskim. Ma 1,3 hektara i wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę, uzgodnienia. Na pierwszy etap budowy potrzeba od 4 do 5 mln zł. W tej chwili zebrana jest jedna dziesiąta tej kwoty.

Więcej: www.bialystok.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum