Podlaskie szpitale dostaną 25,3 mln zł z UE na inwestycje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2018 16:32

Pięć podlaskich szpitali i ośrodek rehabilitacji dostaną łącznie 25,3 mln zł z UE na inwestycje, które mają poprawić dostępność leczenia pacjentów z chorobami układu kostno-mięśniowego i układu krążenia. Dotacje przyznał zarząd województwa.

JT/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Jak poinformował w środę (27 czerwca) Urząd Marszałkowski w Białymstoku, łączna wartość inwestycji, które zrealizują placówki to ponad 39,5 mln zł. 25,3 mln zł z tej kwoty to dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.

Dofinansowanie dostaną: Białostockie Centrum Onkologii, Szpital Wojewódzki w Białymstoku, Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach, szpitale w Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach, szpital ogólny w Kolnie.

6,8 mln zł dostanie Białostockie Centrum Onkologii - jedyny szpital onkologiczny w regionie. Jak poinformował na swojej stronie urząd marszałkowski, powstanie centralna pracownia leków cytostatycznych, będzie przebudowana apteka szpitalna i centralna sterylizatornia. Dzięki temu będzie można prowadzić więcej zabiegów chemioterapii. Łączna wartość inwestycji to 13,1 mln zł.

Szpital Wojewódzki w Białymstoku, jeden z największych w regionie, planuje zakup angiografu, a także sprzętu medycznego dla oddziału kardiologii z pododdziałem kardiologii inwazyjnej i intensywnego nadzoru kardiologicznego, dla poradni kardiologicznej i dla oddziału urologii onkologicznej i ogólnej. Inwestycje mają kosztować 7,5 mln zł (6,3 mln zł to dotacja).

Szpital w Bielsku Podlaskim przebuduje i wyposaży centralną sterylizatornię, kupi sprzęt dla oddziałów urazowo-ortopedycznego i chirurgicznego z pododdziałem chirurgii naczyniowej oraz dla poradni urazowo-ortopedycznej i chirurgicznej. Ma to kosztować około 5,8 mln zł (3,9 mln zł to dotacja z RPO).

Szpital w Siemiatyczach wyposaży w sprzęt medyczny blok operacyjny, pododdział ortopedyczny, poradnię urazowo-ortopedyczną, poradnię rehabilitacji, pracownię fizjoterapii, sterylizatornię. Dotacja to 2,6 mln zł, a wartość zakupów to 3,5 mln zł.

Szpital ogólny w Kolnie będzie remontował oddział chirurgii ogólnej z pododdziałem ortopedii i traumatologii narządu ruchu, salę pooperacyjną na oddziale chirurgii ogólnej. Kupi też dla nich wyposażenie. Przyznana dotacja to 2,3 mln zł, a wartość inwestycji 3,8 mln zł.

Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach rozbuduje się, kupi sprzęt rehabilitacyjny (dotacja 3,4 mln zł, ogólna wartość projektu 5,9 mln zł).

W urzędzie marszałkowskim trwa nabór na dotacje inwestycyjne z RPO dla podmiotów medycznych w dziedzinach geriatrii, opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej. Do podziału jest 10 mln zł. Wnioski można składać do końca lipca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum