Podlaskie: samorząd województwa inwestuje w ochronę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2011 13:29

256,9 mln zł zostanie wydanych w latach 2011-2014 na inwestycje w lecznicach podległych samorządowi województwa podlaskiego. To o 90 mln zł więcej niż w ostatnich czterech latach.

Podlaskie: samorząd województwa inwestuje w ochronę zdrowia
Jak poinformował w czwartek (21 kwietnia) odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski, 121,9 mln zł to środki z UE. Na lata 2011-2020 w wieloletniej prognozie finansowej regionu zapisano na inwestycje 166,4 mln zł.

Zaplanowane przedsięwzięcia mają się przyczynić do poprawy warunków leczenia pacjentów. Doposażane i modernizowane szpitale mają też być bardziej konkurencyjne w walce o wyższe kontrakty z NFZ.

Na rok 2011 w budżecie województwa na inwestycje zdrowotne zagwarantowano 58,7 mln zł z czego 11 mln zł to pieniądze na wkłady własne do projektów, które zostaną zrealizowane dzięki dotacjom z UE. Na inwestycje województwo pozyskuje też środki z programów krajowych, ministerialnych. Liczy też na dodatkowe finansowanie z unijnych programów transgranicznych.

Największą inwestycją jest I etap modernizacji Białostockiego Centrum Onkologii,  jedynego szpitala onkologicznego w regionie. Ta częśc prac ma kosztować 58,6 mln zł. Drugą co do wielkości inwestycją jest I etap budowy nowego siedmiosalowego bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Budowa rozpoczęła się w 2010 r. Wartość tej inwestycji, która będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, to 45,2 mln zł.

Inwestycje są lub będą prowadzone także w szpitalach wojewódzkich w Łomży i Suwałkach, w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy oraz szpitalu zakaźnym w Białymstoku. W Choroszczy powstaje m.in. finansowany przez Ministerstwo Zdrowia zakład zamknięty o wzmocnionym zabezpieczeniu dla sprawców przestępstw skierowanych przeciwko wolności seksualnej oraz oddział leczenia odwykowego, również o wzmocnionym zabezpieczeniu. Inwestycje mają się ku końcowi.

Szpital w Suwałkach modernizuje m.in. szpitalny oddział ratunkowy, intensywnej terapii oraz chirurgię ogólną, kontynuowana jest termomodernizacja. W szpitalu w Łomży unowocześniany jest blok operacyjny, przenoszone też są oddziały zakaźne do budynku głównego szpitala.

Samorządowi województwa podlaskiego podlega 16 placówek ochrony zdrowia, 13 z nich to szpitale. Za 2010 rok wszystkie placówki miały w sumie 40 mln zł strat (ich łączne zadłużenie przekracza 200 mln zł). Cieślukowski poinformował, że największe straty przynoszą trzy największe szpitale wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach - za 2010 r. była to kwota 35 mln zł. Np. szpital wojewódzki w Białymstoku, który w 2010 r. miał kontrakt z NFZ na poziomie 100 mln zł, odnotował straty na poziomie 20 mln zł. 

Do połowy września dyrekcje szpitali wojewódzkich mają przedstawić władzom województwa plany restrukturyzacyjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum