Podlaskie: rusza budowa stacjonarnego hospicjum

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2019 09:35

Na działce o powierzchni 1,3 ha we wsi Makówka, będącej własnością Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, powstanie Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny, gdzie zmieści się siedziba hospicjum domowego, ale też wypożyczalnia sprzętu dla podopiecznych. 13 maja br. na placu budowy uroczyście wbito pierwszą łopatę.

Podlaskie: rusza budowa stacjonarnego hospicjum
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Plac budowy został przekazany wykonawcy 30 kwietnia. Ośrodek stacjonarny zaplanowany jest na 32 łóżka. Nieuleczalnie chorzy, którzy wymagają całodobowej specjalistycznej opieki, będą przebywać w dwuosobowych salach. W ośrodku będą również sale przeznaczone do spotkań z dziećmi, młodzieżą, studentami, lekarzami.

Inwestycja ma kosztować 15 mln zł. W tej chwili na koncie fundacji jest zabezpieczone 1,5 mln zł. To wystarczy na wylanie fundamentu i części murów. Żeby zamknąć budowę dachem, potrzeba 2,5 do 3 mln zł - pisze Gazeta Wyborcza.

Obecnie prowadzony przez fundację niewielki zespół Hospicjum Domowego pw. Proroka Eliasza w Nowej Woli (dwoje lekarzy, pięć pielęgniarek, troje fizjoterapeutów i psycholog) ma pod opieką prawie 40 pacjentów. Leczenie ponad połowy z nich nie jest refundowane przez NFZ. Społecznicy zbierają więc pieniądze nie tylko na to, by móc zapłacić wykonawcom budowy, ale też na bieżące funkcjonowanie.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum