Podlaskie: ośrodek Caritas z rehabilitacją powstanie w Supraślu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2014 16:03

Centrum Pomocy białostockiej Caritas, gdzie będzie działać dom matki i dziecka, świetlica środowiskowa oraz ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla osób niepełnosprawnych, powstanie w Supraślu k. Białegostoku. Będzie największą w regionie placówką organizacji.

Centrum Pomocy będzie znajdowało się w budynku, w którym przed laty znajdowała się szkoła pożarnictwa, był własnością skarbu państwa. Dom Matki i Dziecka ma zacząć działać już w sierpniu.

W środę wojewoda podlaski Maciej Żywno podpisał rozporządzenie, na mocy którego starosta białostocki będzie mógł przekazać budynek organizacji. Formalności mają zająć ok. miesiąca. Po podpisaniu aktu notarialnego, Caritas będzie mogła użytkować budynek.

Jak mówił Żywno, przekazywanie budynków ze skarbu państwa na rzecz organizacji pozarządowych przynosi konkretne efekty "przede wszystkim dla społeczności lokalnych, dla których chcą one pracować". Mówił, że przekazanie budynku dla Caritas to "pomoc dla ludzi, którzy potrzebują tej pomocy".

Powierzchnia użytkowa budynku wynosi blisko 3 tys. m kw. Jak ocenił dyrektor białostockiej Caritas ks. Grzegorz Kłoczko, przystosowanie go do potrzeb Centrum Pomocy będzie kosztowało ok. 500 tys. zł.

Obecnie w budynku trwają prace adaptacyjne, by w sierpniu można było otworzyć Dom Matki i Dziecka. Kłoczko mówił, że kobiety mają mieć tu znacznie lepsze warunki niż w poprzedniej siedzibie w Wasilkowie (niedaleko Białegostoku). Natomiast we wrześniu ruszy świetlica środowisko dla dzieci i młodzieży z Supraśla i okolic.

W przyszłym roku planowane jest otwarcie w centrum Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Kłoczko mówił, że ma być to kompleksowa opieka nad tymi osobami. W ośrodku będzie działa szkoła, prowadzone będą zajęcia rehabilitacyjne i rewalidacyjne. Ma on zapewnić wychowankom wszechstronny rozwój w zależności od ich potrzeb i możliwości.

W Centrum Pomocy będzie się też znajdowało mieszkanie interwencyjne dla rodzin uchodźców, a w garażach magazyny do przechowywania i przekazywania darów dla potrzebujących.

Caritas Archidiecezji Białostockiej prowadzi ponad 30 placówek, m.in. punkty konsultacyjne, świetlice środowiskowe, noclegownie, dom dziecka, dom dla bezdomnych czy warsztaty terapii zajęciowej. Centrum Pomocy w Supraślu - jak ocenił Kłoczko - to największy budynek i "największe dzieło" białostockiej Caritas.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum