Podlaskie: Białostockie Centrum Onkologii zmodernizowane za 85 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2015 13:01

85 mln zł kosztowała modernizacja Białostockiego Centrum Onkologii. W lecznicy powstały nowoczesna izba przyjęć, przychodnia onkologiczna i blok operacyjny. We wtorek (15 września) nowe obiekty oddano do użytku.

Podlaskie: Białostockie Centrum Onkologii zmodernizowane za 85 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

BCO jest jedyną specjalistyczną placówką leczącą chorych na raka w Podlaskiem. Zakończone prace to przede wszystkim większy komfort dla pacjentów - podkreślała podczas uroczystości dyrektor BCO dr Marzena Juczewska. Przypomniała, że przed modernizacją, przyszpitalna przychodnia onkologiczna miała 300 metrów kwadratowych powierzchni, podczas gdy dziennie przyjmowanych tam było około 300 pacjentów.

Także obecny wiceminister zdrowia, Cezary Cieślukowski, który gdy był we władzach województwa podlaskiego uczestniczył w przygotowaniach do inwestycji w BCO mówił, że "ulżenie, niesienie pomocy w cierpieniu" pacjentowi choremu na raka to obowiązek wszystkich, a trudne warunki, z jakimi się spotkają chorzy w przychodni czy na izbie przyjęć, nie sprzyjają terapii.

Cieślukowski podkreślił, że leczenie chorych na nowotwory jest i pozostaje priorytetem rządu. Zaznaczył, że liczba chorych z roku na rok rośnie. Rocznie w Polsce na nowotwór zapada 140-150 tys. osób.

Inwestycja została sfinansowana ze środków UE, budżetu województwa podlaskiego (szpital podlega marszałkowi) oraz budżetu szpitala. Sam szpital wyasygnował 16 mln zł, z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego pochodziło ok. 16 mln zł, od samorządu województwa ok. 38 mln zł.

Marszałek Mieczysław Baszko powiedział, że po rozbudowie warunki leczenia w BCO znacząco się poprawiły i warto było inwestycję zrealizować. Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk dodał, że wierzy, iż w przyszłości będzie można przystąpić do kolejnego etapu modernizacji szpitala onkologicznego, bo są takie potrzeby. W latach 2007-2013 na wszystkie inwestycje w szpitalach samorządowych w regionie wydano ok. 600 mln zł.

Modernizacja BCO była jedną z największych i najbardziej znaczących inwestycji w szpitalach podległych samorządowi region w ostatnich latach. Powstał blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi, sala intensywnego nadzoru medycznego, sala wybudzeń.

W zmodernizowanych budynkach mieści się oddział chirurgii onkologicznej z pododdziałem leczenia bólu. Zamiast dotychczasowych 40 łóżek chirurgicznych jest 60. Łączna liczba łóżek szpitalnych nie zmieniła się, jest ich 173. Powstało również 14 stanowisk do chemioterapii dziennej. Zbudowano także trzykondygnacyjny podziemny parking na ok. 150 miejsc. Poprawi to sytuację z parkingami koło szpitala, ale i tych miejsc jest za mało.

Dyrektor BCO przypomniała, że o modernizacji szpitala zaczęto mówić po wypadku przy radioterapii, do którego doszło w tej placówce w 2001 r. Z powodu awarii starego sprzętu do naświetlań nadmiernie napromienionych zostało kilka pacjentek. Dzięki staraniom różnych osób i instytucji inwestowano potem w nowoczesny sprzęt, przebudowano wreszcie część obiektów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum