Podkarpackie: szpital płucny w Rzeszowie będzie zmodernizowany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 sierpnia 2019 15:26

Niemal 46 mln zł pochłonie modernizacja budynku Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Szpital zostanie m.in. rozbudowany o nowe skrzydła, powstanie też klinika rehabilitacji pulmonologicznej. Inwestycję dofinansowano z regionalnego programu operacyjnego woj. podkarpackiego.

Podkarpackie: szpital płucny w Rzeszowie będzie zmodernizowany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko poinformował 5 sierpnia PAP, że podpisana została już umowa z firmą, która wykona modernizację. Przewidywany czas trwania prac to 20 miesięcy.

Podkarpackie Centrum Chorób Płuc jest jedynym szpitalem w województwie, gdzie kompleksowo diagnozuje się i leczy schorzenia układu oddechowego. Od 2017 r. działa w strukturze Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

Oprócz zespołu ambulatoryjnych poradni specjalistycznych w placówce działa Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc, Klinika Pulmonologii i Chemioterapii, Klinika Pulmonologii z Pododdziałem Alergologii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Klinika Chirurgii Klatki Piersiowej wraz z blokiem operacyjnym, gdzie rocznie wykonuje się ok. 800 zabiegów torakochirurgicznych.

W ramach inwestycji powstanie m.in. nowe skrzydło budynku D, położonego od strony ul. Lubelskiej. Powierzchnia użytkowa tego obiektu wyniesie ponad 4 tys. mkw. Dobudowane zostanie też nowe skrzydło bloku B o powierzchni ponad 1,1 tys. mkw.

Do nowych budynków trafią pacjenci z Kliniki Gruźlicy i Chorób Płuc ze starej części szpitala, tzw. pałacu, który nie spełnia standardów i nie pozwala na sprawną i nowoczesną diagnostykę. Dzięki rozbudowie możliwe będzie też stworzenie Kliniki Rehabilitacji Pulmonologicznej. Chorzy zyskają dzięki temu dostęp do fizjoterapii układu oddechowego.

Leyko podkreślił, że z leczenia w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc korzystają mieszkańcy całego woj. podkarpackiego i pacjenci z innych regionów. - Dzięki rozbudowie szpitala chorzy zyskają większy dostęp do świadczeń w zakresie leczenia chorób układu oddechowego, z uwzględnieniem chorób cywilizacyjnych - powiedział. 

Wojciech Huk

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum