Podkarpackie: modernizacja szpitala w Krośnie kosztowała ponad 20 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2018 17:01

Ponad 20 mln zł kosztowała modernizacja oddziałów m.in. noworodkowego i dziecięcego w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie. Większość pieniędzy pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Inwestycja w krośnieńskim szpitalu jest pierwszym zakończonym projektem w ochronie zdrowia, który był dofinansowany w ramach RPO Województwa Podkarpackiego Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, inwestycja trwała prawie dwa lata. - W jej ramach szpital zyskał nowoczesne oddziały: ginekologiczno-położniczy, noworodkowy, dziecięcy oraz patologii ciąży. Znacznie poprawiły się warunki pobytu pacjentów, szczególnie bezpieczeństwo oraz komfort - dodał rzecznik.

Leyko zaznaczył, że inwestycja nie ograniczyła się do remontów budynków oraz zakupów nowego sprzętu. Wyjaśnił, że zadanie miało systemowy charakter, objęło profilaktykę, diagnostykę, leczenie i rehabilitację. - Główne założenie polegało na tym, by zapewnić kompleksową opiekę nad kobietą i dzieckiem, od momentu ciąży aż po opiekę nad pacjentem w wieku młodzieńczym - wyjaśnił.

W ramach inwestycji na oddziale ginekologiczno-położniczym wydzielono trzy obszary funkcjonalne: ginekologiczny, położniczy oraz patologii ciąży, liczące w sumie 54 łóżka. Przygotowano też pokoje dla personelu medycznego, gabinety zabiegowe i salę pooperacyjną z punktem nadzoru pielęgniarskiego.

Przebudowany został również trakt porodowy. Powstały m.in. cztery sale do porodów rodzinnych oraz sala dla matek i noworodków do pierwszego miesiąca życia, które z różnych przyczyn muszą być ponownie objęte leczeniem szpitalnym.

Utworzone zostały także dwie sale przedporodowe, w których będą przebywały pacjentki przyjęte do porodu, sala poporodowa przeznaczona dla kobiet po porodach z powikłaniami, pokój resuscytacji noworodka oraz trzy izby przyjęć - dla oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału dziecięcego.

Zmodernizowany został ponadto oddział dziecięcy, gdzie w ramach izby przyjęć wydzielono pomieszczenia rejestracji, poczekalni i pokoju badań. Dla nieco starszych dzieci wydzielono strefę dziennego pobytu pacjenta.

Inwestycja w krośnieńskim szpitalu jest pierwszym zakończonym projektem w ochronie zdrowia, który był dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Pozostałe inwestycje są już w trakcie realizacji. Łączna wartość zadań wykonywanych przez szpitale wojewódzkiego i powiatowe to blisko 0,5 mld zł.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum