Podkarpackie: będzie uzdrowisko w Lipie?

Autor: echodnia.eu/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2014 18:19

Po potwierdzeniu, że na terenie miejscowości Lipa znajdują się wody mineralne lecznicze, burmistrz gminy Zaklików liczy na rozwój ekonomiczny regionu.

Odkryty i potwierdzony laboratoryjnie naturalny surowiec leczniczy występujący na terenie gminy Zaklików to swoista woda mineralna 0,33 proc. siarczanowa, wapniowa, sodowa, woda siarczkowa z odwiertu Lipa Zdrój-1 położonego w miejscowości Lipa.

 Od pięciu lat o wykorzystanie wód zabiega Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Lipa "Lipa-Zdrój”. Powrócono do pomysłu budowy uzdrowiska, jaki powstał jeszcze w latach 70. XX wieku - informuje echodnia.eu

Plany budowy uzdrowiska miały dużą szansę realizacji, kiedy Lipa należała do województwa lubelskiego. Miała być drugim Nałęczowem. Prace budowlane przy budowie sanatorium miały ruszyć w 1976 r., pierwsi kuracjusze mieli być przyjęci w 1980 r.

Zakładano, że powstanie baza uzdrowiskowa na 2,5 tys. miejsc, w tym pół tysiąca dla dzieci. Wszystkie plany zawaliły się po reformie administracyjnej w połowie lat 70., kiedy Lipa znalazła się w małym województwie tarnobrzeskim. Obecnie gmina należy do województwa podkarpackiego.

Więcej: http://www.echodnia.eu/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum