Podkarpackie: Centrum Urazowe i nowy SOR jeszcze przed Euro 2012

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 17:15

Jak poinformował wojewoda podkarpacki, obie inwestycje zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i mają być gotowe przed Euro 2012.

W Szpitalu Wojewódzkim nr 2 już powstaje Regionalny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży...

Centrum Urazowe oraz nowy SOR powstaną przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

– Koszty budowy SOR to ponad 46 mln zł, z tego z ministerstwa dostaniemy ponad 29 mln zł, reszta to wkład własny szpitala i województwa. Z kolei Centrum Urazowe kosztować będzie ok. 10-11 mln zł. Całą tę sumę otrzymamy z Ministerstwa Zdrowia – powiedział Mirosław Karapyta, wojewoda podkarpacki.

Zdaniem pełnomocnika wojewody ds. ratownictwa medycznego Huberta Hrycelaka, lokalizacja Centrum jest idealna. Czas dostarczenia pacjenta z każdego miejsca w województwie nie przekroczy 1,5 godziny. Podkreślił też, że Szpital Wojewódzki nr 2 dysponuje wszystkimi oddziałami, które powinny być w takim Centrum.

Zapewnił, że do 2012 r. uruchomiony zostanie na Podkarpaciu system powiadamiania ratunkowego.

W Polsce ma powstać 13 Centrów Urazowych. Będą one jednym z elementów ogólnokrajowego systemu ratownictwa medycznego. Centra są tworzone z myślą o ofiarach wypadków i katastrof, by od razu trafiali oni do miejsca, w którym będą szybko diagnozowani i leczeni przez specjalistów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum