Podkarpackie: Caritas tworzy nowy ośrodek dla osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2012 18:45

Ośrodek rehabilitacyjno-adaptacyjny dla osób niepełnosprawnych na skutek wypadku tworzy w Bojanowie na Podkarpaciu Caritas Diecezji Sandomierskiej. Pierwsi niepełnosprawni trafią tam w połowie 2014 r.

Podkarpackie: Caritas tworzy nowy ośrodek dla osób niepełnosprawnych

Jak poinformował w poniedziałek (5 listopada) dyrektor sandomierskiej Caritas ks. Bogusław Pitucha, właśnie rozpoczęły się prace remontowe w ośrodku wypoczynkowym, który dotychczas był wykorzystywany jedynie w sezonie letnim.

Do połowy 2014 r. domki w Bojanowie zostaną przystosowane do użytkowania przez cały rok. Zostaną również usunięte bariery architektoniczne - w każdym z domków będzie odpowiednio urządzona kuchnia, łazienka i pokoje. Od lipca 2014 r. w ośrodku będą organizowane turnusy terapeutyczne - dla 40 osób każdy. Niepełnosprawni będą się w nich uczyć na nowo, jak samodzielnie funkcjonować.

- Ośrodek z założenia ma służyć osobom niepełnosprawnym na skutek wypadku. Takich miejsc w naszym regionie nie ma, a niestety osób niepełnosprawnych po skoku do wody lub po wypadku samochodowym jest coraz więcej. Oprócz ograniczeń fizycznych muszą pokonać również stres i bariery psychiczne, które pojawiają się po traumatycznym zdarzeniu - wyjaśniał dyrektor sandomierskiej Caritas.

W ośrodku organizowane będą turnusy rehabilitacyjno-adaptacyjne, w czasie których osoby niepełnosprawne będą się uczyć pod opieką terapeutów wykonywania zwykłych czynności, które pozwolą im na samodzielne funkcjonowanie w rodzinnych domach.

Ośrodek powstaje w województwie podkarpackim, ale będzie służył potrzebującym także z województwa świętokrzyskiego i ościennych.

Na przebudowę ośrodka wypoczynkowego w Bojanowie Caritas Diecezji Sandomierskiej otrzymała 3,5 mln zł unijnego dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. 1,5 mln zł dołoży do inwestycji z własnego budżetu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum