Podkarpackie: 83 mln euro z RPO na ochronę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2016 13:59

Ponad 83 mln euro zapisanych zostało w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa podkarpackiego na działania związane z ochroną zdrowia. Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na programy profilaktyczne oraz poprawę infrastruktury medycznej.

Większość środków zostanie wydanych na infrastrukturę Fot Archiwum RZ

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, pieniądze z RPO wydane zostaną przede wszystkim na działania, które zwiększą dostępność usług medycznych i podniosą standard opieki medycznej w całym regionie.

W RPO na infrastrukturę ochrony zdrowia zapisano ponad 57,4 mln euro. Pieniądze będą przeznaczone szczególnie na poprawę w tym zakresie w obszarze pięciu głównych grup zachorowań. Są to choroby nowotworowe, układu krążenia, kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego i chorób psychicznych.

Jak zaznaczył Leyko, pieniądze będą mogły być wydane na rozbudowę istniejących placówek medycznych oraz na zakup sprzętu medycznego. - Wspierane inwestycję będą musiały też uwzględniać dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych - podkreślił.

Rzecznik zastrzegł, że wsparcie tego typu projektów będzie uwarunkowane opracowaniem regionalnych map potrzeb zdrowotnych, za których opracowanie odpowiada wojewoda. Będą one przedstawiać m.in. potrzeby w zakresie poprawy infrastruktury medycznej w województwie.

Na programy profilaktyczne i zdrowotne w regionie w ramach RPO wydanych zostanie ponad 5,3 mln euro. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, które dotyczyć będą profilaktyki m.in. w kierunku chorób układu krążenia, onkologicznych, w tym nowotworu jelita grubego, piersi i szyjki macicy oraz programy ułatwiające osobom w wieku produkcyjnym powrót do pracy. Według szacunków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z programów profilaktycznych skorzysta ok. 13 tys. mieszkańców regionu.

W ramach RPO planowane jest także finansowanie dostępu do usług opieki zdrowotnej. Tym programem objęte zostaną osoby m.in. z chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz wymagające opieki paliatywnej i hospicyjnej. Na tego typu projekty zakłada się przeznaczenie ponad 20 mln euro.

- W ramach tych środków chcemy też uruchomić np. programy wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami. Kolejną grupą osób, które będzie mogła skorzystać z tych pieniędzy, są osoby starsze. Chcemy np. zwiększyć ilość świadczeń geriatrycznych i placówek, które je oferują - dodał Leyko.

Podkarpacie w ramach RPO na lata 2014-2020 otrzyma ponad 2,1 mld euro. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum