Pod koniec września otwarcie nowego szpitala w Żywcu; powstał dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 września 2020 18:19

Na koniec września zaplanowano otwarcie nowego szpitala w Żywcu. Przenosiny powiatowej placówki z dotychczas zajmowanych, ponadstuletnich budynków w centrum miasta mają ruszyć 24 września - podały służby prasowe szpitala.

Pod koniec września otwarcie nowego szpitala w Żywcu; powstał dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu
Budowa nowego szpitala zrealizowana została w partnerstwie publiczno-prywatnym żywieckiego starostwa z InterHealth Canada. Fot. strona www szpitala w Żywcu

"Otwarcie nowego szpitala w Żywcu planowane jest pod koniec września, jednak dokładna data zależy od wielu czynników, w tym m.in. od dalszego przebiegu pandemii koronawirusa, gdyż ma ona bardzo negatywny wpływ na pozostałe do przeprowadzenia prace. W wielu przypadkach nie mogą one odbywać się w takim tempie, jak pierwotnie zakładano przed pojawieniem się epidemii" - podała placówka w komunikacie.

W nowym budynku, wzniesionym na peryferiach Żywca, zostały już zainstalowane i przetestowane wszystkie niezbędne systemy. Pokoje pacjentów są w pełni wyposażone.

"Spływają do nas dostawy nowego sprzętu medycznego i środków jednorazowych. Trwają szkolenia personelu, które wcześniej były mocno utrudnione przez obostrzenia związane z koronawirusem. Dopracowywane są i wdrażane zaktualizowane procedury i regulaminy. Przed pojawieniem się pierwszych osób w szpitalu niezbędne jest gruntowne sprzątanie pomieszczeń i dekontaminacja obiektu" - podał szpital.

Obecny dyrektor szpitala powiatowego Antoni Juraszek dwa tygodnie temu informował, że 24 września dokonana zostanie też cesja kontraktu z NFZ na rzecz partnera prywatnego firmy InterHealth Canada, która poprowadzi placówkę w nowej siedzibie. Szefem placówki będzie Małgorzata Świątkiewicz.

Budowa nowego szpitala zrealizowana została w partnerstwie publiczno-prywatnym żywieckiego starostwa z InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Szpital powstał na działce należącej do powiatu. Partner prywatny zaprojektował go i zrealizował roboty budowlane. Po przeprowadzce będzie świadczył w nim usługi medyczne na podstawie umowy PPP z samorządem.

Umowę o partnerstwie starostwo i firma podpisały w 2011 r. Budowa rozpoczęła się w 2015 r. Jesienią ub.r. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił InterHealth Canada kredytu na dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Bank podał wówczas, że łączna kwota finansowania wyniosła 140 mln zł.

Starosta żywiecki Andrzej Kalata powiedział, że budowa i wyposażenie szpitala to koszt 220 mln zł. Do tego należy jeszcze doliczyć ok. 18 mln zł, które dołożył powiat, m.in. budując drogę.

Budynek szpitala liczy cztery kondygnacje. Jego powierzchnia wynosi ok. 18 tys. mkw. Działały będą w nim oddziały chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, pediatryczny, intensywnej terapii, a także - w innym budynku - rehabilitacyjny. Planowane jest stworzenie kardiologii i neurologii.

Nowa placówka dysponuje 93 pokojami dla pacjentów, nie licząc bloku operacyjnego, sal porodowych, endoskopii i poradni.

Przenosiny miały nastąpić wiosną br., ale plany pokrzyżował COVID-19.

InterHealth Canada od ponad 20 lat zarządza placówkami medycznymi w różnych krajach, m.in. w Turcji i w Wielkiej Brytanii. 

PAP - Marek Szafrański

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum