Płock: zakończony pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego, gotowych 100 łóżek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2020 16:32

PKN Orlen zakończył pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego w Płocku (Mazowieckie). Na przyjęcie pacjentów z koronawirusem gotowych jest tam już 100 łóżek. Do końca listopada powstanie kolejnych 100 miejsc. Placówka ruszy 1 grudnia - poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.

Płock: zakończony pierwszy etap budowy szpitala tymczasowego, gotowych 100 łóżek
Fot. Shutterstock

- Dotrzymujemy słowa. Dwanaście dni temu jeszcze tu nic nie było. W ciągu dwunastu dni powstał modułowy szpital. To jest najszybciej budowany szpital modułowy w Polsce - powiedział prezes PKN Orlen podczas czwartkowej (19 listopada) konferencji prasowej na terenie budowy szpitala tymczasowego w Płocku. Przypomniał, że spółka deklarowała wcześniej, iż do 20 listopada powstanie tam infrastruktura ze 100 łóżkami, a kolejne 100 miejsc zostanie przygotowanych do 30 listopada.

- Te sto łóżek już jest. Następne sto łóżek będzie do końca miesiąca. I ten właśnie, wspaniały szpital będzie przekazany 1 grudnia szpitalowi wojewódzkiemu, tu w Płocku - oświadczył Obajtek. Podziękował zarazem wszystkim zaangażowanym w budowę płockiego szpitala tymczasowego, w tym spółkom Grupy Orlen, a także żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnego.

Prezes PKN Orlen zaznaczył, że trwa wciąż rekrutacja pracowników do płockiego szpitala tymczasowego, którą spółka stara się mocno wspierać. - Zgłosiło się do procesu rekrutacji około 500 osób. Czyli już jest zrekrutowany cały personel obsługujący tak naprawdę szpital, personel ratowniczy, ale również cały czas trwa rekrutacja personelu medycznego. Większa część tego personelu już jest. Pozyskujemy też pozostały personel medyczny - podkreślił Obajtek. I zapewnił: - Nie ma żadnego zagrożenia by ten szpital nie ruszył 1 grudnia.

Jak podkreślił prezes PKN Orlen, oprócz szpitala tymczasowego w Płocku, powstaje jednocześnie drugi tego typu obiekt - w Ostrołęce. - On powstanie około 20 grudnia. Idziemy zgodnie z całym planem - dodał. Obajtek wspomniał jednocześnie, że w ramach bieżącego wsparcia PKN Orlen w walce z pandemią koronawirusa, spółka ta zakupiła w ostatnim czasie specjalistyczne pojazdy - karetkę do przewozu pacjentów i samochód do transportu próbek do badań laboratoryjnych.

PKN Orlen wyjaśnił w komunikacie, że środki transportu zakupione zostały na prośbę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku. Dodał, iż karetka pogotowia typu R umożliwi przewóz osób wymagających wspomagania funkcji życiowych pomiędzy szpitalem tymczasowym a WSzZ, natomiast drugi specjalistyczny samochód służył będzie do transportu badań i leków, także tych, które wymagają chłodzenia.

W informacji o aktualnym stanie robót przy budowie szpitala tymczasowego w Płocku, PKN Orlen przekazał, że prace te są zaawansowane na poziomie 70 proc. - wykonano już wszystkie niezbędne przyłącza, w tym energetyczne z dwóch niezależnych źródeł, zabezpieczony został podjazd dla karetek oraz izba przyjęć, gotowe są także instalacja gazów medycznych oraz przyłącze wodno-kanalizacyjne z dedykowanym systemem dezynfekcji ścieków medycznych.

PKN Orlen podał, że do budowy szpitala tymczasowego w Płocku zabezpieczył łącznie 194 moduły medyczne, w których przygotowanych zostanie docelowo ok. 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem oraz niezbędne zaplecze. "Po zakończeniu pandemii placówkę będzie można rozłożyć w ciągu kilku dni i zmagazynować, bądź wykorzystać do innych działań specjalnych, np. na potrzeby wojska. Z kolei płyty, piasek bloczki budowlane czy fundamenty czasowe użyte do przygotowania terenu zostaną przeznaczone na potrzeby innych inwestycji realizowanych przez PKN Orlen w Płocku" - podkreśliła spółka.

Jak przekazał PKN Orlen, drugi szpital tymczasowy, w którego budowę zaangażowała się spółka Energa z Grupy Orlen, powstanie na terenie przyległym do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. "W tym przypadku PKN Orlen również będzie wspierać rekrutację personelu medycznego" - zapowiedziała spółka.

W Płocku znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny PKN Orlen. Wybudowanie szpitala tymczasowego w Płocku spóła zapowiedziała pod koniec października. Przekazała wówczas, że podobny obiekt powstanie także w Ostrołęce.

Wkrótce po ogłoszeniu budowy szpitala tymczasowego w Płocku PKN Orlen informował, że powstanie on na terenie jego Centrum Badawczo-Rozwojowego i posiadał będzie docelowo ok. 200 łóżek. W ramach przygotowań do utworzenia placówki 5 listopada spółka rozpoczęła rekrutację pracowników, w tym lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego. Kilka dni później na teren budowy dostarczono pierwsze kontenery, które zamówiono dla powstającej tymczasowej placówki. 10 listopada PKN Orlen podpisał porozumienie z WSzZ w Płocku w sprawie zatrudnienia personelu medycznego w tamtejszej tymczasowej placówce. Zgodnie z tą umową, WSzZ został pracodawcą dla tamtejszej kadry.

Informując w ubiegłym tygodniu o porozumieniu z WSzZ, PKN Orlen przekazał, że uruchomienie i funkcjonowanie szpitala tymczasowego w Płocku będzie wymagało zatrudnienia m.in. 52 lekarzy, 152 pielęgniarek i pielęgniarzy, 120 opiekunów medycznych, 34 ratowników medycznych, a także sekretarek i sekretarzy medycznych oraz kierowców. Rekrutacja trwa - szczegóły dostępne są na stronie internetowej: szpital.rekrutacje.orlen.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum