Płock: są plany budowy regionalnego centrum onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2013 19:06

Urząd Miasta Płocka wraz z prywatnymi partnerami planuje budowę szpitala z oddziałem spełniającym funkcję regionalnego centrum onkologii. Szacunkowy koszt inwestycji, która miałaby potrwać do dwóch lat, to100-120 mln zł. We wtorek (9 lipca) podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Płock: są plany budowy regionalnego centrum onkologii

List intencyjny, dotyczący planów budowy placówki, podpisali prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, prezes niepublicznego Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej (PZOZ) Ewa Nieścierenko oraz prezes Gov-Invest Jarosław Wołosiński.

PZOZ zarządza obecnie Szpitalem Miejskim św. Trójcy. Według planów do nowo wybudowanego budynku o powierzchni do 15 tys. metrów kw. zostałyby przeniesione wszystkie lub znaczna część oddziałów szpitala św. Trójcy. Dodatkowo nowa placówka zyskałaby nowoczesny oddział onkologiczny: chirurgii, chemioterapii i radioterapii, będący filią jednego z wiodących, krajowych centrów onkologii.

- Rozpoczęliśmy działania dotyczące budowy nowego obiektu - szpitala wysokospecjalistycznego wraz z centrum onkologicznym. Chcemy, by poprawiła się baza lokalowa szpitala św. Trójcy, który mieści się w budynkach zabytkowych. Chcemy także zwiększyć liczbę miejsc szpitalnych, dostęp pacjentów do lekarzy specjalistów i nowoczesnych zabiegów medycznych - podkreślił Nowakowski.

Prezydent Płocka zaznaczył, że podpisanie listu intencyjnego poprzedziło pół roku rozmów i przygotowań studyjnych, dotyczących m.in. lokalizacji i zasad funkcjonowania szpitala.

- Ten list intencyjny dotyczy wstępnych założeń. W ciągu dwóch, trzech miesięcy chcemy przygotować porozumienie, na bazie którego przystąpimy do realizacji inwestycji - dodał Andrzej Nowakowski.

Ostateczny kształt projektu, dotyczącego budowy szpitala będzie zależał od utworzenia konsorcjum i powołania spółki celowej. W założeniu projekt ma być realizowany na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak wyjaśnił szef Gov-Invest, spółka ta jest częścią grupy kapitałowej, prowadzącej działalność związaną z inwestowaniem w obiekty medyczne, głównie wysoko zawansowane w zakresie możliwości technicznych i usług. Podobne projekty spółka prowadzi w Dąbrowie Górniczej i Olsztynie.

- Płock jest miastem, gdzie realizowana byłaby nasza trzecia duża i poważna inwestycja. Staramy się budować biznesy wspólnie z partnerami publicznymi, w tym samorządami wojewódzkimi czy miejskimi. Rozumiejąc ich sytuację finansową, dobieramy takie źródła finansowania, które nie powodują bezpośredniego obciążania samorządów. Traktujemy ten biznes jako rozwiązanie przynoszące realne możliwości zarobienia i zwrotu z tytułu poniesionych nakładów - podkreślił Wołosiński.

Według niego w nowej placówce w Płocku za działalność medyczną odpowiadałby nadal personel i kadra szpitala św. Trójcy oraz partnerzy pozyskani do nowego projektu związanego z onkologią. Z kolei Gov-Invest - jak uściślił prezes spółki - odpowiadałby za wybudowanie placówki i jej obsługę techniczną przez okres ustalony w ewentualnym, przyszłym porozumieniu - może to być 10, a nawet 20 lat. Szpital zachowałby też historyczną nazwę.

- Rozmawiamy o inwestycji, która obejmowałaby z naszej strony budynek medyczny pod klucz oraz przez okres funkcjonowania wyposażenie, w tym medyczne i diagnostyczne, a także jego wymianę. To formuła znana z Niemiec, w której szpital zajmuje się leczeniem, a spółka infrastrukturalna zajmuje się dostarczeniem infrastruktury - dodał Wołosiński.

W 2003 r. radni Płocka zdecydowali o utworzeniu w szpitalu św. Trójcy spółki na bazie ówczesnego samodzielnego publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Proces restrukturyzacji rozpoczął się w 2004 r. W 2005 r. zgromadzenie wspólników Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej zdecydowało o utworzeniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej". W tej formule placówka świadczy usługi medyczne od 2007 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum