PAP/Rynek Zdrowia | 17-12-2014 12:51

Piekary Śląskie: powstanie nowy budynek Szpitala Miejskiego

Do końca stycznia 2016 r. powstanie nowy budynek Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich. Część obecnej siedziby nie spełnia wymaganych przepisami standardów. Wartość inwestycji szacowana jest na 34 mln zł.

Fot. Archiwum

Placówka - jedyny szpital ogólny w mieście - składa się obecnie z dwóch części. Starszą wybudowano jeszcze przed wojną. Nie ma w niej windy, a pacjenci są przenoszeni między piętrami na noszach. Druga, nowsza część, powstała w latach 80. ub. wieku i po zakończeniu budowy nowego obiektu zostanie z nim połączona. Najstarsza będzie wyburzona.

Jak podkreślił w środę Marcin Gaweł z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich, będzie to bardzo trudne zadanie inwestycyjne, bo liczący 170 łóżek szpital ani na chwilę nie przerwie działalności.

Przekazanie placu budowy nastąpi 29 grudnia. W nowym budynku szpitala będą zlokalizowane wszystkie oddziały łóżkowe. Na parterze znajdzie się izba przyjęć z diagnostyką endoskopową i obrazową. Pierwsze piętro zajmie oddział geriatryczny i endokrynologiczny, drugie - oddział wewnętrzny z intensywnym nadzorem kardiologicznym. Blok porodowy, oddział ginekologiczno-położniczy i oddział noworodkowy będą na trzecim piętrze, a na czwartym blok operacyjny i oddział chirurgii ogólnej i endokrynologicznej.

Pierwszy etap prac przy rozbudowie szpitala dobiegł już końca. Wykonano podziemne instalacje i przyłącza sieci kanalizacyjnej, deszczowej i wodociągowej.

Uczestniczący we wtorkowym podpisaniu umowy dotyczącej realizacji II etapu rozbudowy placówki były prezydent miasta Stanisław Korfanty oraz obecna prezydent Sława Umińska-Duraj podkreślali, że znacznie poprawi się komfort leczenia pacjentów. Wieloosobowe sale zastąpią 2 lub 3-osobowe, każda z własnym węzłem sanitarnym.