Partnerstwo publiczno-prywatne w ochronie zdrowia: dlaczego to nam się nie udaje?

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 28 października 2019 16:34

Partnerstwo publiczno-prywatne to nadal warta rozważania droga ku modernizacji czy wznoszeniu nowych szpitali w sytuacji, gdy samorządy nie mają środków na takie inwestycje - przekonuje Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.

Partnerstwo publiczno-prywatne w ochronie zdrowia: dlaczego to nam się nie udaje?
Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, sekretarz Europejskiej Unii Szpitali Prywatnych. Fot. PTWP

Jak zauważa Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, NZOZ Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej Sp. z o.o., sekretarz Europejskiej Unii Szpitali Prywatnych, pieniądze na inwestycje w szpitalnictwie mogą napłynąć nie tylko z budżetu, ale także z projektów opartych na partnerstwie publiczno-prywatnym.

Prezes Sokołowski przyznaje, że ideę partnerstwa publiczno-prywatnego otacza atmosfera podejrzliwości wobec prywatnych inwestorów. To jego zdaniem zasadniczy powód, dla którego ten sposób pozyskiwania środków na budowę szpitali nie ma w Polsce zastosowania, choć znany jest w innych krajach Europy.

Jak mówi, w kraju są starostwa, w których brakuje pieniędzy na modernizację lub odbudowę starych szpitali, tak by spełniały wymagania współczesnej medycyny. Przywołuje przykład jednego ze starostw, w którym samorząd nie był w stanie zdobyć pieniędzy na budowę nowego szpitala.

- Starosta zaproponował utworzenie rady zajmującej się tym problemem. Członkowie rady oferowali pomoc w znalezieniu inwestora. Miał to być fundusz inwestycyjny lub właściciel już istniejącej sieci szpitali. Sprowadzono ABW, starosta odstąpił od projektu - opowiada Andrzej Sokołowski, odwołując się do własnego doświadczenia.

Mówi wprost: - Takie same reakcje będą w każdym miejscu, jeśli nie zrozumiemy, że nie każdy inwestor próbuje kogoś "naciągnąć".

Jego zdaniem, jeśli brakuje środków na szpitalne inwestycje należy ich poszukiwać także u prywatnych inwestorów. - To sposób, który przyjęła Europa. Na inwestycje strukturalne będą potrzebne pieniądze, a większość samorządów ich nie ma - ocenia.

Nagranie zostało zarejestrowane podczas XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum