Oznaczenia dla niewidomych na wszystkich stacjach stołecznego metra

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2011 09:18

Wypukłe oznaczenia krawędzi peronów dla niewidomych są już na wszystkich stacjach warszawskiego metra. W ciągu pięciu lat w posadzkach stacji mają znaleźć się także wyczuwalne linie, za pomocą których niewidomi będą mogli bezpiecznie się poruszać.

Oznaczenia dla niewidomych na wszystkich stacjach stołecznego metra
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z rozporządzeniem, które 17 czerwca podpisał minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, krawędzie peronów podziemnej kolejki w ciągu roku miały zostać oznaczone wyczuwalnymi stopą wypustkami, tzw. guzkami. Domagał się tego m.in. Polski Związek Niewidomych.

Rozporządzenie zakłada także, że stacje metra powinny być wyposażone w system informacji wizualnej, głosowej i dotykowej, w tym oznaczenia w alfabecie Braille'a. Posadzki i schody na stacji metra powinny mieć nawierzchnie o właściwościach antypoślizgowych. Ma być przygotowana trasa - od wejścia do wyjścia ze stacji - z której bez przeszkód będą korzystały osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.  

Rzecznik metra Krzysztof Malawko poinformował PAP, że koszt, jaki poniosło warszawskie metro na dostosowanie peronów podziemnej kolejki, to 6 mln złotych.

Rzecznik zaznaczył, że wymienione na żółte zostały także szare pasy ostrzegawcze przy krawędziach starszych stacji metra, oznaczono też stopnie schodów prowadzących na perony i przeszklone elementy stacji.

- To były rzeczy najpilniejsze, najsilniej postulowane przez osoby niepełnosprawne, które mogliśmy zrealizować stwierdził Malawko. Dodał, że na stacjach przy windach znajdują się oznaczenia w języku Braille'a. Na każdej stacji jest też toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze