×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Otwarto pierwszy ośrodek geriatrii w woj. lubuskim. Jest tu 70 łóżek

Autor: oprac. JKB • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, Rynek Zdrowia14 lutego 2023 13:40

W Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu otwarto Ośrodek Geriatrii. - To pierwszy w regionie ośrodek geriatrii z prawdziwego zdarzenia, ale musimy ich mieć więcej – powiedziała w trakcie oficjalnego otwarcia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Otwarto pierwszy ośrodek geriatrii w woj. lubuskim. Jest tu 70 łóżek
Ośrodek Geriatrii w Torzymiu jest pierwszym takim ośrodkiem w regionie. Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
  • W szpitalu w Torzymiu otwarto pierwszy w województwie lubuskim Ośrodek Geriatrii
  • Nowy ośrodek jest zlokalizowany w istniejącym budynku, w kompleksie leśno-parkowym na terenie szpitala – pacjenci w jednym budynku będą mieli kompleksową opiekę
  • Inwestycja została zakończona w grudniu 2022 roku, a jej efektem jest nowoczesny obiekt o powierzchni ponad 2,2 tys. metrów kwadratowych, mieszczący 70 łóżek szpitalnych
  • - Przybywa nam seniorów i więcej zasobów opieki zdrowotnej zużywają najstarsze pokolenia. Każda taka inicjatywa tworzenia nowych ośrodków geriatrycznych zasługuje na poparcie – powiedział podczas uroczystości prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii

Otwarto pierwszy ośrodek geriatrii w woj. lubuskim. Jest tu 70 łóżek

Jak informuje Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego, 13 lutego w Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu otwarto Ośrodek Geriatrii. To pierwsza taka placówka w województwie.

- Właśnie zaczyna się kolejny ważny etap w historii naszego szpitala. Sześć lat temu przecinaliśmy wstęgę na otwarciu Lubuskiego Centrum Pulmonologii. Dziś, po czterech latach starań, otwieramy pierwszy w województwie ośrodek geriatrii – powiedziała podczas uroczystość Katarzyna Lebiotkowska, prezes zarządu Lubuskiego Szpitala Specjalistyczno-Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu.

Prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii, podkreślił, że każda inicjatywa tworzenia nowych ośrodków geriatrycznych zasługuje na poparcie. Jednocześnie przyznał, że w naszym kraju opieka geriatryczna wymaga jeszcze wielu starań, aby dorównać pod tym względem innym krajom.

-  U nas z tymi miejscami jest na razie krucho, mamy przelicznik 3-4 łóżek na 100 tys. mieszkańców. W kraju takim jak np. Szwecja przelicznik wynosi 25 łóżek na 100 tys. mieszkańców. Jeszcze dużo pracy przed nami wszystkimi – wyliczał.

Budowa kosztowała ponad 18 mln zł

Inwestycja zakończyła się w grudniu 2022 roku, a jej efektem jest obiekt o powierzchni ponad 2,2 tys. metrów kwadratowych, który mieści 70 łóżek szpitalnych w komfortowych salach. Ośrodek Geriatrii – jak wyjaśnia Urząd – zlokalizowany jest w istniejącym budynku w kompleksie leśno-parkowym na terenie szpitala.

Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 18,25 mln złotych, natomiast dofinansowanie z budżetu województwa to ponad 17,3 mln złotych. Szpital wniósł wkład własny w wysokości 547,6 tys. zł, ponadto 150 tys. zł dołożyła gmina Torzym oraz 281 tys. zł pochodziło z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze