Otwarto nowy oddział w WIM. Będzie tu wykonywana ekspresowa diagnostyka dzieci

Autor: oprac. JPP • Źródło: Mat. prasowe16 stycznia 2023 08:30

W Wojskowym Instytucie Medycznym otwarto Odział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej w ramach Kliniki Pediatrii Nefrologii i Alergologii Dziecięcej. - Tworząc ten odcinek, wzorowaliśmy się na funkcjonujących na świecie dziecięcych oddziałach jednodniowych – wyjaśniają przedstawiciele WIM.

Otwarto nowy oddział w WIM. Będzie tu wykonywana ekspresowa diagnostyka dzieci
Otwarto nowy oddział w WIM. Będzie tu wykonywana ekspresowa diagnostyka dzieci Fot. Mat. prasowe WIM

 

W WIM otwarto Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej.

Z początkiem roku w ramach Kliniki Pediatrii Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM-PIB został utworzony odział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej.

- Tworząc ten odcinek wzorowaliśmy się na funkcjonujących na świecie dziecięcych oddziałach jednodniowych. Jest to rozwiązanie oczekiwane przez rodziców i małych pacjentów – informują przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

-  Tak funkcjonujący oddział pozwoli na wykonanie kilku procedur medycznych w jednym dniu, co dla rodziców jest niezwykle ważne, ponieważ przyśpiesza postawienie rozpoznania, a nade wszystko zmniejsza liczbę wizyt w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – dodają.

W ramach szybkiej diagnostyki w oddziale zaplanowano badania:

  • zaburzeń odporności u dzieci,
  • chorób alergicznych z próbami prowokacyjnymi i czynnościowymi badaniami układu oddechowego,
  • chorób układu moczowego,
  • chorób przewodu pokarmowego oraz centralnego układu nerwowego.

W WIM podkreślają, że wykonanie kilku procedur medycznych w jednym czasie i w jednym miejscu zdecydowanie skróci czas oczekiwania i kolejki do specjalistów, a przy okazji ta forma diagnostyki będzie dla dzieci znacznie mniej stresująca, bo nie wiąże się z całodobowym - nocnym pobytem w oddziale.

- Pacjent przyjęty do oddziału szybkiej diagnostyki w przypadku zaistnienia sytuacji wymagającej kolejnych pilnych badań lub leczenia zostanie przeniesiony na oddział funkcjonujący całodobowo – podkreśla kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej prof. Bolesław Kalicki.

 Ponadto jak wskazują medycy, Oddział Szybkiej Diagnostyki Pediatrycznej ułatwia odizolowanie chorych nieinfekcyjnych od infekcyjnych przebywających w szpitalu znacznie dłużej.

- Niezwykle ważną rolą tego rozwiązania jest zabezpieczenie miejsc w przypadku masowych zachorowań u dzieci wymagających leczenia szpitalnego. Odcinek taki w razie potrzeby może przejąć funkcję normalnego oddziału, zwiększając możliwości liczby hospitalizowanych dzieci – dodają.

Oficjalna prezentacja oddziału nastąpi 17 stycznia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum