Otwarto nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej. "Pandemia pokazała, że musimy inwestować"

Autor: • Źródło: PAP10 stycznia 2023 15:29

Nowoczesny oddział rehabilitacji kardiologicznej został we wtorek otwarty w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Remont obiektu przeprowadzono za 6,5 mln zł z rządowego Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, a ponad 500 tys. zł na jego wyposażenie przekazał samorząd woj. łódzkiego.

Otwarto nowy oddział rehabilitacji kardiologicznej. "Pandemia pokazała, że musimy inwestować"
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński oraz dyrektor szpitala Krzysztof Zarychta podczas otwarcia oddziału Fot. PAP/Marian Zubrzycki
  • Samorząd województwa również przeznaczył pieniądze na wyposażenie pawilonu D
  • To w nim w mieści się rehabilitacja kardiologiczna
  • W ciągu ostatniego roku na inwestycje w szpitalu im. Biegańskiego przekazano 7 mln zł

10 stycznia ruszył nowy oddział szpitala

- W czasie pandemii szpital im. Biegańskiego w Łodzi był wiodącą placówką w regionie w dziedzinie walki z covid-19. Teraz otwieramy oddział rehabilitacji kardiologicznej, niezwykle ważny dla wielu pacjentów po covidowych przejściach. Nie byłoby go, gdyby nie środki rządowe i wsparcie wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, który o nie zabiegał. Dzięki temu 6,5 mln zł trafiło do szpitala im. Biegańskiego - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber na konferencji prasowej zorganizowanej we wtorek w nowym oddziale.

Jak dodał, samorząd województwa również przeznaczył pieniądze na wyposażenie pawilonu D, w którym mieści się rehabilitacja kardiologiczna, a w ciągu ostatniego roku na inwestycje w szpitalu im. Biegańskiego przekazano 7 mln zł.

Wojewoda Bocheński również przypomniał o ważnej roli, jaką ten szpital odegrał w walce z pandemią, m.in. w nim zatrudnieni są specjaliści chorób zakaźnych, którzy od początku udzielali informacji o strategii zwalczania zakażeń.

- Szpital im. Biegańskiego był ośrodkiem koordynacyjnym - zarówno pod wzgledem wiedzy, jak i logistyki, zarządzającym całą siecią szpitali w regionie, przepływem chorych, karetek, sprzętu - całej infrastruktury potrzebnej do walki z epidemią. I to bardzo symboliczne, że spotykamy się w 2023 r. w nowo wyremontowanym, głównie ze środków rządowych - Funduszu Przeciwdziałania Covid-19, pawilonie - zaznaczył Bocheński.

W jego opinii pandemia odsłoniła zarówno mocne, jak i słabe strony systemu ochrony zdrowia.

- Pokazała, że musimy inwestować, zmieniać sieć szpitali woj. łódzkiego; sprawiać, aby była ona nowocześniejsza, aby kadra medyczna była liczniejsza i lepiej zarabiająca. Ten obiekt, który właśnie otwieramy, jest dowodem na to, że składane wówczas obietnice nabierają rzeczywistego kształtu - podkreślił wojewoda.

Funkcjonował tu oddział covidowy

Pawilon D, w którym obecnie rozpoczyna działalność rehabilitacja kardiologiczna, jeszcze do marca ubiegłego roku w znaczącej części był przeznaczony na oddział covidowy. Jego część udało się uruchomić już wcześniej, a obecnie dokończono remont, m.in. modernizując piwnice budynku, gdzie wcześniej były magazyny i szatnie, a obecnie urządzono część zabiegową.

- Dzięki temu zwiększyliśmy przestrzeń do ponad 600 m kw. - mamy więcej miejsca dla pacjentów i personelu. Również sprzęt zakupiony z funduszy samorządu województwa pomoże w rehabilitacji i powrocie do zdrowia pacjentów, którzy ciężko przechodzili Covid-19 i zmagają się z powikłaniami. Nie zapominajmy jednak, że podobne dolegliwości kardiologiczne może spowodować także wirus grypy - dodał dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego Krzysztof Zarychta.

Zapewnił też, że oddział zostanie otwarty w ciągu kilku najbliższych dni i zachęcił do kontaktu pacjentów, posiadających skierowanie na rehabilitację kardiologiczną. W oddziale dostępna jest 20-łóżkowa część stacjonarna oraz ośrodek dzienny.

- Rehabilitacja kardiologiczna przeznaczona jest dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca, ciśnienia krwi, ryzykiem choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Wszystkie te dolegliwości są diagnozowane w poradni kardiologicznej i jeśli specjalista uzna to za konieczne, wystawia skierowanie na rehabilitację. Pod okiem lekarzy specjalistów, fizjoterapeutów, dietetyka i psychologa staramy się doprowadzić do tego, by pacjent wrócił do sprawności - wyjaśnił Zarychta.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum