Otwarto lądowisko dla śmigłowców LPR w Kędzierzynie-Koźlu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2014 19:22

Lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) otwarto w piątek (22 sierpnia) w Kędzierzynie-Koźlu, w pobliżu tamtejszego szpitala powiatowego. Budowa kosztowała milion złotych; trwała od marca i sfinansowana została z budżetu powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Obecny na piątkowym otwarciu lądowiska w Kędzierzynie-Koźlu wojewoda opolski Ryszard Wilczyński podkreślił, że jest to inwestycja ważna nie tylko z punktu widzenia powiatu, ale też całego województwa. - To czwarte lądowisko dla zespołu LPR w regionie, obok istniejących już w Opolu, Nysie i Oleśnie - mówił.

- Dzięki nim jesteśmy w stanie funkcjonować z systemem ratownictwa medycznego optymalnie - dodał wyjaśniając, że umiejscowienie działających lądowisk jest niemal symetryczne w skali województwa.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek w rozmowie z PAP zaznaczył, że bliskość np. autostrady A4 oraz istnienie w Kędzierzynie-Koźlu dużych firm przemysłowych czy firm branży chemicznej wzmacniało potrzebę budowy takiego lądowiska. - Tym bardziej, że szpital w Kędzierzynie-Koźlu jest szpitalem wielospecjalistycznym, który może zaopatrywać pacjentów urazowych, wymagających intensywnej terapii, w tym także ofiar różnego rodzaju zdarzeń w ruchu drogowym czy w zakładach pracy - tłumaczył.

Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Marek Staszewski podkreślił, że bez lądowiska kierowana przez niego placówka - zgodnie z przepisami - nie mogłaby prowadzić po 2016 roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) finansowanego przez NFZ. Dodał, że lądowisko jest w zasadzie bezobsługowe. - Bez udziału załogi śmigłowca jesteśmy w stanie z SOR włączyć niezbędne oświetlenie i instrumenty doprowadzania śmigłowca. Jak również załoga śmigłowca jest w stanie zdalnie, z pokładu, włączyć niezbędne urządzenia - wyjaśnił. Dodał, że najbliższe śmigłowce LPR stacjonują we Wrocławiu i Gliwicach.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu jest szpitalem wielospecjalistycznym, 18-odziałowym. Pracuje w nim - jak podał Staszewski - 700 osób, mieści się 355 łóżek dla pacjentów, a kontrakt z NFZ opiewa na 70 mln zł rocznie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum