×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Otwarto centrum symulacji medycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP17 kwietnia 2023 06:42Aktualizacja: 17 kwietnia 2023 07:24

W piątek, 14 kwietnia, oficjalnie otwarto centrum symulacji medycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Otwarto centrum symulacji medycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego
Otwarto Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Fot. PAP/Adam Kumorowicz
  • Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej (WCSM) otwarto w piątek (14 kwietnia) na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • W ramach Centrum powstały m.in. symulator porodówki, czy odtworzone wnętrze karetki pogotowia - mogą tam odbywać się zajęcia praktyczne dla przyszłych medyków
  • - Projekt umożliwi podniesienie kompetencji do wykonywania zawodów lekarskiego, pielęgniarskiego, a także położnych i ratowników medycznych - powiedział prof. Stanisław Głuszek, rektor uczelni 

Centrum symulacji medycznej już otwarte

Centrum zostało otwarte w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak poinformował w piątek (14 kwietnia) prof. Stanisław Głuszek, rektor uczelni centrum powstało z połączenia trzech jednostek przeznaczonych do kształcenia ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych oraz lekarzy. Procedury medyczne studenci mogą ćwiczyć w kilkunastu pracowniach symulujących m.in. szpitalny oddział ratunkowy, OIOM czy blok operacyjny.

- Projekt umożliwi podniesienie kompetencji do wykonywania zawodów lekarskiego, pielęgniarskiego, a także położnych i ratowników medycznych. Centra symulacji to jedna z podstaw współczesnej diagnostyki na kierunkach medycznych. Programy studiów przewidują, aby około 5 proc. zajęć było realizowanych w tych ośrodkach i tak się dzieje. Planujemy rozwój naszego centrum w kierunku robotyki, czy sztucznej inteligencji - poinformował prof. Głuszek.

Rektor zaznaczył, że koszt powstania pracowni wyniósł około 30 mln zł. Sale są wyposażone w nowoczesne fantomy medyczne, symulujące nie tylko dorosłych pacjentów, ale również dzieci i noworodki. Studenci mają możliwość m.in. uczenia się odbierania porodu.

3 tys. studentów kształci się na Collegium Medicum UJK

List do uczestników uroczystości skierował minister edukacji Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji podkreślił, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest nowoczesną uczelnią, a realizacja kolejnych inwestycji jest jednym z najistotniejszych wyznaczników rozwoju szkoły wyższej, a zarazem potwierdzenie jej ogromnego potencjału.

- Moje uznanie wzbudza fakt, że uczelnia stale wzbogaca ofertę edukacyjną, dostosowując ją do potrzeb współczesnego rynku, a także dba o wysoką jakość kształcenia studentów. Wierzę, że Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, którego budowa jest współfinansowana ze środków europejskich, umożliwi wzrost kompetencji kadry dydaktycznej oraz realizację wysokiej jakości kształcenia studentów - zaznaczył.

Minister Czarnek wyraził przekonanie, że nowa inwestycja przyczyni się to także do podniesienia naukowej rangi uczelni i umocni jej pozycję w regionie i w Polsce. - Wieloprofilowe Centra Symulacji Medycznej to skuteczny sposób kształcenia lekarzy, pielęgniarzy i położnych. Przyszli medycy mają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, w warunkach zbliżonych do szpitalnych. Pod czujnym okiem wykładowców uczą się samodzielnego podejmowania decyzji oraz szybkiego reagowania - podkreślił.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Collegium Medicum UJK kształci studentów na dziesięciu kierunkach, na których studiuje około 3 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze