Otwarto blok operacyjny za 23 mln zł. "To przeskok cywilizacyjny"

Autor: • Źródło: PAP05 grudnia 2022 21:00

Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w poniedziałek w otwarciu nowoczesnego bloku operacyjnego w szpitalu w Ostrowie Wlkp. Inwestycję - która pochłonęła ponad 23 mln zł, z czego 14 mln to dotacja z budżetu państwa – nazwał przeskokiem cywilizacyjnym.

Otwarto blok operacyjny za 23 mln zł. "To przeskok cywilizacyjny"
Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w poniedziałek w otwarciu nowoczesnego bloku operacyjnego. Fot. PAP/Tomasz Wojtasik
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w poniedziałek w otwarciu nowoczesnego bloku operacyjnego w szpitalu w Ostrowie Wlkp.
  • Inwestycja pochłonęła ponad 23 mln zł, z czego 14 mln to dotacja z budżetu państwa.
  • W ciągu ostatnich lat jesteśmy w intensywnym procesie inwestycyjnym, gdzie infrastruktura szpitali, przychodni i innych podmiotów leczniczych zmienia się w sposób bardzo dynamiczny - powiedział Niedzielski

Cywilizacyjny przeskok szpitali

Minister zdrowia podkreślił, że rząd dokonuje przeskoku cywilizacyjnego, jeżeli chodzi o infrastrukturę, "bo przeskakujemy z epoki, w której mieliśmy stare, siermiężne, jeszcze z lat 70. albo wcześniejszych szpitale, które przez okres tego niedofinansowania służby zdrowia podupadały infrastrukturalnie. Przeskakujemy do rzeczywistości, gdzie dokonujemy remontów, robimy nowe inwestycje" - powiedział.

Podkreślił, że szpital w Ostrowie Wlkp. jest dowodem na dynamikę rozwoju infrastruktury. "Mamy tutaj do czynienia ze zmianą jakościową. Warunki, w których do tej pory były wykonywane zabiegi, nie dość, że była to mniejsza liczba sal na bloku, bo były to tylko trzy, w tej chwili jest pięć. Na dodatek sala wybudzeń, która dorównuje najwyższym standardom międzynarodowym" - oświadczył szef resortu.

Nowy blok operacyjny ma pięć nowoczesnych sal, wyposażonych w sprzęt wysokiej klasy. Inwestycja pochłonęła 23 mln zł, z czego 14 mln to dotacja z budżetu w ramach Polskiego Ładu.

Zdaniem starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego, przedsięwzięcie było drogie, ale - jak podkreślił - jeśli chce się coś mieć na wysokim poziomie - to kosztuje.

Dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła powiedział, że otwarcie bloku operacyjnego pozwoli na skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi operacyjne i zwiększenie ich liczby o 80 proc.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze