Otwarto Pomorskie Centrum Toksykologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2008 19:11

W środę (10 grudnia) oficjalne otwarte zostało w Gdańsku Pomorskie Centrum Toksykologii. Pierwsi pacjenci będą przyjęci 1 stycznia 2009 r. Centrum ma podpisany kontakt z NFZ.

Dyrektor PCT, dr Wojciech Waldman poinformował, że "oddział będzie oferował pomoc osobom po próbach samobójczych, po zatruciach: chemicznych, alkoholem, narkotykami, lekami, toksynami roślin, grzybami i jadami zwierząt.”

Głównie chodzi o żmiję zygzakowatą. Rocznie w Polsce północnej jest od kilku do kilkunastu ukąszeń. Dyrektor szacuje, że z ośrodka rocznie może korzystać od 2,5 do 3,5 tysiąca osób. Oddział przeznaczony jest dla dorosłych, ale nastolatki także będą przyjmowane.

PCT przejmie zadania zlikwidowanej niedawno Kliniki Toksykologii Akademii Medycznej w Gdańsku.Dr Livia Nowak-Banasik z PCT poinformowała, że placówka jest wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny, zastępujący prace nerek, wątroby oraz pozwalający na oczyszczenie krwi i pozaustrojową eliminację trucizn. Wszystkie sale są monitorowane.

Centrum będzie oferowało także pomoc psychiatrów, psychologów oraz specjalistów terapii uzależnień. Placówka ma także współpracować z istniejącymi ośrodkami leczenia uzależnień.

Centrum znajduje się w szpitalu MSWiA w Gdańsku. Adaptacja pomieszczeń i wyposażenie kosztowało kilka milionów złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum