Otwarto Lubuskie Centrum Pulmonologii w Torzymiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2017 14:45

Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu otworzył w środę (5 kwietnia) Lubuskie Centrum Pulmonologii. Przygotowanie bazy na jego potrzeby trwało kilka lat. Centrum ma zapewnić wysoki standard leczenia pacjentów z chorobami płuc.

Otwarto Lubuskie Centrum Pulmonologii w Torzymiu
Na zdj.: nowa część szpitala w Torzymiu

- Dzięki stworzonej w ramach Centrum szerokiej bazie leczniczej poprawi się dostęp do świadczeń medycznych zarówno stacjonarnych, jak i ambulatoryjnych, a także do specjalistycznej diagnostyki w zakresie wczesnego wykrywania raka płuc - choroby nowotworowej, na którą każdego roku umiera najwięcej mieszkańców województwa lubuskiego - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Dodała, że poczynione w Torzymiu inwestycje podniosą jakość usług oraz komfort leczenia pacjentów.

Zanim zostało uruchomione Lubuskie Centrum Pulmonologii, oddziały i poradnie związane z chorobami płuc znajdowały się w kilku szpitalnych budynkach rozlokowanych na obszarze niemal 8 ha, co sprawiało, że diagnozowanie i leczenie wiązało się z transportowaniem pacjentów do innych obiektów. Zrealizowane inwestycje, obejmujące prace budowlane oraz zakup sprzętu, umożliwiły koncentrację oddziałów, poradni i pracowni diagnostycznych w jednym budynku.

Na terenie Centrum znajdują się oddziały: gruźlicy, chorób płuc oraz pododdział chemioterapii. Opieka stacjonarna obejmuje 101 łóżek. Pacjenci mają dostęp do poradni specjalistycznych: onkologicznej oraz gruźlicy i chorób płuc oraz do pracowni diagnostycznych.

Prace związane z realizacją projektu trwały od 2007 roku i pochłonęły łącznie prawie 29 mln zł. Niezbędne inwestycje lecznica zrealizowała ze środków własnych, kredytu oraz przy pomocy funduszy unijnych, dotacji samorządu regionu i pieniędzy z PERON-u.

Szpital w Torzymiu od ponad 100 lat specjalizuje się w kompleksowym diagnozowaniu i leczeniu niemal wszystkich schorzeń z zakresu chorób płuc. Obecnie jest spółką należącą do samorządu województwa lubuskiego.

Lecznica jest wiodącą jednostką w województwie w zakresie kompleksowej diagnostyki i leczenia schorzeń pulmonologicznych. W ramach tworzonej sieci szpitali będzie jedynym tego typu szpitalem w Lubuskiem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum