Otwarto Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu w Krakowie

Autor: PAP • Źródło: PAP24 listopada 2021 08:00

We wtorek otwarto Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie. Od 29 listopada będą tu trafiać osoby z uszkodzonym sercem, ale też z chorą wątrobą i chorobami współistniejącymi.

Otwarto Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu w Krakowie
W poniedziałek do dyspozycji pacjentów zostanie oddane Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Remont i rozbudowa Interdyscyplinarnego Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie trwały ponad dwa lata i kosztowały ponad 40 mln zł.
  • Pacjenci od poniedziałku będą przyjmowani do nowo otwartej placówki. Trwają do tego ostatnie przygotowania
  • Centrum pomoże pacjentom głównie ze schorzeniami układu krążenia, jak: niewydolność serca, zawały serca, stany po zawale, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, ale też z chorą wątrobą i innych współistniejącymi chorobami

Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej  za ponad 40 mln zł

Remont i rozbudowa centrum trwały ponad dwa lata i kosztowały ponad 40 mln zł. W czasie modernizacji pacjenci zajmowali miejsce w tymczasowej siedzibie z ograniczoną liczbą łóżek. W wyniku prac powierzchnia użytkowa budynku zwiększyła się o blisko 900 mkw. i teraz wynosi prawie 3 tys. mkw. Stary budynek został wyremontowany, dodatkowo zagospodarowano pusty wcześniej strych i piwnice, gdzie miejsce znalazło część pracowni diagnostycznych.

W obrębie centrum są Regionalny Ośrodek Leczenia Niewydolności Serca z Centrum Ambulatoryjno-Telemedycznym i Regionalny Ośrodek Leczenia Chorób Wątroby i Chorób Współistniejących. Kierownikiem Regionalnego Ośrodka Leczenia Niewydolności Serca z Centrum Ambulatoryjno-Telemedycznym jest prof. Jadwiga Nessler, a Regionalnego Ośrodka Leczenia Chorób Wątroby i Chorób Współistniejących prof. Lidia Tomkiewicz-Pająk.

- Pacjenci od poniedziałku będą przyjmowani do nowo otwartego centrum. Czynimy ostatnie przygotowania. Pościel już jest założona. Będą mieli zupełnie zmienione warunki. W każdej sali jest węzeł sanitarny, szafka i inne udogodnienia – przekazała prof. Jadwiga Nessler. W salach jest też monitoring i wi-fi.

Kompleksowa opieka nad pacjentami

Tylko pacjenci z niewydolnością serca zajmowali 15 łóżek przez ostatnie ponad dwa lata. W nowej siedzibie przygotowano dla nich łącznie 34 łóżka, a wśród nich 31 to łóżka dla hospitalizowanych, w tym siedem to łóżka intensywnego nadzoru kardiologicznego. Oprócz tego w tzw. sali pobytu jednodniowego są trzy łóżka - tu pacjent może być przyjęty rano, przejść badania, a po południu wyjść z rozpoznaną chorobą i zaplanowanym leczeniem. W tej sali odbywać się też będą jednodniowe kontrole pacjentów z zaawansowaną niewydolnością serca.

Prof. Nessler zapewniła, że pacjent, który trafi do Interdyscyplinarnego Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie, będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę wysoko wyspecjalizowanych lekarzy i pielęgniarek ze specjalnymi certyfikatami. Chory będzie także edukowany jak interpretować objawy i prowadzić samoopiekę.

Centrum pomoże pacjentom głównie ze schorzeniami układu krążenia, jak: niewydolność serca, zawały serca, stany po zawale, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, ale też z chorą wątrobą i innych współistniejącymi chorobami.

- Każde schorzenie niewłaściwie leczone lub powikłane może prowadzić do niewydolności serca. Niewydolność serca to ostatni etap - po wcześniejszych chorobach źle lub gorzej leczonych - powiedziała kierownik. Dla osób z chorą wątrobą przeznaczona odrębną część budynku.

Pandemia nie przeszkodziła

- Prace związane z projektem budowlanym rozpoczęły się w 2019 r. i mimo pandemii udało się dotrzymać terminów założonych w projekcie - zwrócił uwagę dyrektor szpitala im. Jana Pawła II Grzegorz Fitas.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podkreślił, że ośrodek zajmuje szczególne miejsce na mapie placówek medycznych regionu – jest nowoczesna, do której pacjenci przyjeżdżają dla kunsztu pracujących tu lekarzy i jakości świadczonych usług medycznych.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita podziękował personelowi szpitala za zaangażowanie w walkę z pandemią i podkreślił, że w tym czasie małopolscy medycy pamiętają też o innych chorobach.

- "Po pierwsze pacjent” – to motto Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zyskuje dziś kolejny wymiar. To bowiem z myślą o pacjentach realizowane są takie inwestycje jak nowo otwarte Interdyscyplinarne Centrum Leczenia Zaawansowanej Niewydolności Narządowej. Dzięki temu projektowi zwiększy się dostępność i jakość usług zdrowotnych w zakresie kardiologii i chorób wątroby dla mieszkańców Małopolski" - powiedział wojewoda.

Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych i z budżetu województwa małopolskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum