Otwarcie zmodernizowanej kliniki pediatrii WIM: „to środki co do zasady najlepiej wydane”

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2019 14:51

30 maja 2019 otwarto zmodernizowaną Klinikę Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Koszt inwestycji to 12,8 mln zł. Na uroczystości byli obecni m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Otwarcie zmodernizowanej kliniki pediatrii WIM: „to środki co do zasady najlepiej wydane”
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Jestem głęboko przekonany, że ta inwestycja, realizowana ze środków publicznych, ze środków unijnych, pozwoli stworzyć nową wartość na rynku usług medycznych, a także wspaniałe warunki do tego, żeby trafiający tu młodzi ludzie znaleźli miejsce, w którym odzyskają zdrowie i uratują życie, ale też, w którym spotkają wyjątkowych ludzi, specjalistów, personel medyczny - powiedział gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

W ramach przeprowadzonych prac modernizacyjnych dokonano przebudowy wszystkich pomieszczeń Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej. Wymieniono wszystkie instalacje, tj. wody ciepłej i zimnej, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, klimatyzacji, elektryczną, oświetleniową, wentylacji mechanicznej, gazów medycznych. Prace remontowo-budowlane zostały zrealizowane w ciągu 9 miesięcy. Na realizację projektu Wojskowy Instytut Medyczny otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 12,8 mln zł, zapewnionych przez Ministerstwo Zdrowia w 80 proc. z funduszy unijnych i w 20 proc. ze środków krajowych.

- Nie jest tak, że środki unijne w obszarze zdrowia leżą na ulicy. Tych potrzeb inwestycyjnych mamy naprawdę dużo i trzeba wykazać mnóstwo zaangażowania i determinacji, żeby te środki pozyskać. W tym przypadku nasza współpraca z WIM jest doskonała - informował Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Przedstawiciel resortu chciał dodatkowo zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt przy okazji tej inwestycji.

- Poza nowoczesną aparaturą, poza komfortem pacjentów, mówimy jeszcze o komforcie rodziców. Ta inwestycja służy również podniesieniu komfortu rodziców przebywających w szpitalu ze swymi dziećmi. To potrzeba również mająca swoje znaczenie w procesie terapeutycznym. Aktualnie procedowane są zmiany, które mają na celu zapewnienie rodzicom bezpłatnego pobytu z dziećmi w szpitalu – mówił Gadomski.

Jego zdaniem środki unijne wydawane na dzieci, na kliniki pediatryczne, na szpitale dziecięce są środkami co do zasady najlepiej wydanymi, nawet z punktu widzenia efektywności finansowej. To jest naprawdę doskonała inwestycja.

 - Leczymy pacjentów od pierwszych tygodni życia do 18-go roku życia. Zajmujemy się dziećmi z chorobami infekcyjnymi, chorobami układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego, diagnozujemy dzieci z podejrzeniem zaburzeń odporności. Rozwój nauki prowadzi do zawężania specjalizacji, dlatego też współpracujemy z wieloma klinikami specjalistycznymi, a nasza klinika specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu: wad układu moczowego, kamicy dróg moczowych u dzieci, zaburzeń w oddawaniu moczu. Zajmujemy się również diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych. Podstawową jednak dziedziną naszej działalności są ogólnie pojęte problemy wieku rozwojowego - opisywał dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, prof. instytutu, kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM.

Nowo wyremontowana klinika dostosowana została do obecnie obowiązujących wymagań określonych w przepisach rozporządzenia ministra zdrowia i warunków sanitarno-epidemiologicznych. Po kapitalnym remoncie stworzono dogodne warunki dla pacjentów. Powstały komfortowe, klimatyzowane sale chorych wyposażone w łazienki w kolorystyce przyjaznej dla dzieci. Pracownie diagnostyczne wyposażono w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy, zadbano też o dobre warunki pracy dla lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego uzbrajając stanowiska pracy w najnowocześniejszy sprzęt informatyczny i audiowizualny.

- Klinika zajmuje się diagnostyką i leczeniem, ale również kształceniem nowych kadr. Ponad 120 lekarzy odbyło u nas szkolenie specjalizacyjne i uzyskało tytuł specjalisty w pediatrii, obecnie 15 odbywa szkolenie, 12 w tzw. systemie rezydenckim i 3 w ramach wolontariatu. Szkolimy również pielęgniarki - wyliczał prof. Kalicki.

Aktualnie w klinice pediatrii jest 25 łóżek, rocznie jest przyjmowanych 2100 i więcej dzieci, a średni czas pobytu w 2018 r. to 3,5 dnia. Przy klinice działa pediatryczna izba przyjęć, w której w ub.r. udzielono pomocy 3,5 tys. dzieci.

W ramach inwestycji dla kliniki zakupiony został nowoczesny sprzęt medyczny. Na wyposażeniu są: najwyższej jakości kardiomonitory, aparat USG, aparat USG do oceny zalegania moczu w pęcherzu, defibrylatory, pompy infuzyjne, inhalatory, zestaw do badania urodynamicznego czy rejestratory holterowskie ciśnienia krwi i EKG.

W ramach inwestycji zakupiono też dla Zakładu Radiologii Lekarskiej nowoczesny sprzęt diagnostyczny: tomograf komputerowy 64 rzędowy Revolution Evo oraz aparat rentgenowski Ysio Max, pozwalając na diagnozowanie „małych pacjentów” z użyciem bardzo niskiej dawki promieniowania, m.in. dzięki zastosowaniu specjalnych, iteracyjnych algorytmów detekcji i obróbki obrazu. Wraz z zakupem nowoczesnego sprzętu dokonano modernizacji pracowni diagnostycznych czyniąc je przyjaznymi dla dzieci.

Na uroczystości otwarcia kliniki pediatrycznej Prezydent RP nadał też odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom WIM: za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie nauk medycznych - prof. Bolesławowi Kalickiemu, prof. Adamowi Stępniowi, za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego - dr Jacek Siewiera.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum