Otwarcie nowych obiektów Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2013 14:23

Dwa nowe budynki, o powierzchni ponad 11 tys. m kw, zostały otwarte w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku. Jest to m.in. 10 sal operacyjnych i oddziały intensywnej opieki medycznej. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci w czerwcu.

Otwarcie nowych obiektów Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku
Dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Dariusz Kostrzewa wyraził przekonanie, że szpital z powodzeniem może teraz konkurować z najlepszymi ośrodkami w Europie pod względem wyposażenia i warunków udzielania świadczeń medycznych.

Poinformował, że w nowych obiektach będą oddziały: chirurgia ogólna, chirurgia ortopedyczno-urazowa, chirurgia i kardiochirurgia dziecięca, neurochirurgia. Jak dodał, szpital jest przygotowany głównie do działalności w zakresie medycyny zabiegowej. Dzięki nowym obiektom, w Gdańsku będą mogły być wykonywane operacje neurochirurgiczne wymagające zastosowania podczas operacji badania tomografem komputerowym.

Ponadto, w nowych obiektach znajdą się: centralna sterylizatornia, laboratorium histologii i cytologii oraz pracownie endoskopowe i gastroenterologiczne dla dzieci i dorosłych.

Kostrzewa powiedział, że otwarcie nowych obiektów nie zwiększy wartości kontraktu z NFZ na świadczenie usług: - Na pewno fundusz będzie proponował nowe warunki na przyszły rok i wówczas postaramy się o uzyskanie jak najlepszej umowy.

Zastępca dyrektora szpitala ds. sprzedaży, Ewa Matuszewska-Palacz poinformowała, że szpital dysponuje 800 łóżkami i rocznie przyjmuje ok. 30 tys. pacjentów.

Zapewniła, że dzięki rozbudowie placówki poprawi się wyposażenie oddziałów, bloku operacyjnego, OIOM-u, oddziałów zabiegowych; powstał też oddział pooperacyjny. Liczba łóżek wzrośnie na oddziałach intensywnej opieki medycznej dla dzieci i dorosłych. Planuje się wykonywanie ok. 11,5 tys. zabiegów chirurgicznych rocznie.

Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa pomorskiego. Koszt robót budowlanych to ok. 104 mln zł, wartość sprzętu i aparatury medycznej to prawie 69,5 mln zł.

Urząd Marszałkowski, któremu szpital podlega, informuje, że koncepcja budowy Pomorskiego Centrum Traumatologii na bazie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku powstała w 1994 roku, po doświadczeniach związanych z masowymi katastrofami, do których doszło w Gdańsku (m.in. pożar hali Stoczni Gdańskiej i zawalenie się wieżowca w wyniku wybuchu gazu).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum