Otwarcie Zakładu Radioterapii i Kliniki Onkologii w WIM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2017 14:45

Choroby onkologiczne są czymś postępującym, bo są związane z rozwojem ludzkości, są chorobami cywilizacyjnymi - mówił we wtorek (18 lipca) prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w uroczystym otwarciu Zakładu Radioterapii oraz Kliniki Onkologii w WIM.

Otwarcie Zakładu Radioterapii i Kliniki Onkologii w WIM
Wojskowy Instytut Medyczny Fot. PTWP

Zakład oraz zmodernizowaną klinikę otwarto w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie.

Podczas uroczystości prezydent zwrócił uwagę, że dzięki otwarciu Zakładu Radioterapii wzrasta możliwość kompleksowego leczenia pacjentów onkologicznych. Przypomniał, że corocznie 160 tys. osób w Polsce zapada na choroby onkologiczne, a 100 tys. w ich wyniku umiera. - Oczywiście skuteczność leczenia chorób nowotworowych wzrasta, ale wzrasta także liczba osób, które na te choroby zapadają - powiedział.

- Mimo tego, że badania cały czas się toczą - i będą się toczyły w jeszcze większym stopniu tutaj, dzięki temu obiektowi - ale choroby onkologiczne, nowotwory, są czymś postępującym, bo są związane także z rozwojem ludzkości, są chorobami cywilizacyjnymi - dodał Duda.

- Tak jak z wieloma rodzajami chorób udaje się walczyć i zminimalizować znacząco ich liczbę, o tyle z nowotworami tak nie jest. To, co możemy, to osiągać coraz lepsze wyniki w ich leczeniu, coraz lepsze efekty i wyprowadzić pacjentów ze stanu chorobowego - podkreślił prezydent. Dodał, że w tym m.in. pomoże nowo otwarty Zakład Radioterapii.

Otwierana inwestycja jest największą w historii szpitala. Obiekt kosztował 105 mln zł, z czego 100 mln zł pochodziło z budżetu MON, reszta to wkład własny WIM. W pięciokondygnacyjnym budynku znalazły się: Zakład Radioterapii oraz Klinika Onkologii z Laboratorium Onkologii Molekularnej wraz z Zakładem Prewencji Nowotworów.

Zakład Radioterapii działa w ramach wieloprofilowego szpitala publicznego, w którym pacjent ma dostęp do lekarzy wszystkich specjalności. Współpracuje też z innymi oddziałami szpitala, aby zapewnić pacjentom kompleksową opiekę medyczną. Pierwszy jej etap to kwalifikacja do radioterapii, potem następuje proces leczenia napromienianiem, a na końcu są badania kontrolne w okresie obserwacji po zakończonym leczeniu onkologicznym.

Dotychczas w WIM możliwe było leczenie operacyjne nowotworów we wszystkich umiejscowieniach, jednak pacjentów operowanych z powodu nowotworów lub otrzymujących chemioterapię kierowano do ośrodków radioterapii poza szpitalem. Uruchomienie Zakładu Radioterapii pozwoli na przeprowadzenie całego procesu leczenia onkologicznego w jednym miejscu, co ma zwiększyć komfort pacjenta oraz podnieść jakość oferowanego leczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum