Ostróda: szpital ma nowoczesny oddział zakaźny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 11:34

Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie) ma nowy oddział zakaźny. Jego budowa kosztowała 8 mln zł. Połowę tej kwoty stanowiły środki unijne.

Istniejący do tej pory oddział chorób zakaźnych w ostródzkim szpitalu został całkowicie zmodernizowany oraz powiększony o nowy budynek.

Jak poinformowała Edyta Wrotek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego, do tej pory na Warmii i Mazurach nie było oddziału chorób zakaźnych z tzw. boksami melcerowskimi, zapewniającymi najwyższy stopień izolacji. Boksy te umożliwiają leczenie chorych na szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne.

Specjaliści przekonują, że nowoczesny oddział zakaźny na Warmii i Mazurach jest szczególnie ważny ze względu na bliskość obwodu kaliningradzkiego, w którym występuje podwyższone ryzyko szczególnie niebezpiecznych chorób zakaźnych.

Warmia i Mazury jako jedyny region w Polsce graniczy z tym obwodem i według epidemiologów istnieje możliwość zawleczenia chorób zakaźnych poprzez przejścia graniczne.

Do czasu otwarcia nowoczesnego oddziału zakaźnego w Ostródzie, w woj. warmińsko-mazurskim funkcjonowało pięć oddziałów chorób zakaźnych. Znajdowały się one: w Giżycku, w Elblągu, w Piszu, Centrum Medica w Ostródzie i Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Wszystkie te oddziały łącznie z nowym w Ostródzie mogą przyjąć ponad 100 pacjentów.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum