Osłabione ekonomicznie spółki skarbu państwa mają budować szpitale tymczasowe

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 09:57

Część spółek skarbu państwa, zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, musi wziąć na barki budowę szpitali dla chorych z koronawirusem. Problem w tym, że niektóre nie są w najlepszej kondycji. To efekt pierwszej połowy roku, w którym mieliśmy rozwój pandemii i spowodowany nią lockdown.

Osłabione ekonomicznie spółki skarbu państwa mają budować szpitale tymczasowe
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pierwsze półrocze odczuł potentat paliwowy Lotos, który w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. odnotował aż 1,358 mld straty. Osłabienie ekonomiczne dotknęło inne spółki z branży surowców i energetyki. Jastrzębska Spółka Węglowa zanotowała w pierwszym półroczu stratę w wysokości niemal 1 mld zł. Energa, w pierwszym półroczu straciła aż 770 mln zł. Stratę odnotował też Orlen, który w pierwszym półroczu 2020 r. odnotował stratę netto w wysokości 317 mln zł.

Lotos i Tauron zostały wybrane przez rząd do zbudowania tymczasowych szpitali dla chorych na koronawirusa. Grupa Lotos, przy współpracy z rządem, ma wybudować szpital tymczasowy na Pomorzu na 400 łóżek dla pacjentów zmagających się z koronawirusem. „W spółce powołano specjalny zespół, który w uzgodnieniu z wojewodą oraz wybranym szpitalem patronackim ustala szczegóły tej inwestycji” - poinformowano w komunikacie Lotosu.

Łącznie na terenie całego kraju ma powstać 15 placówek, które mają odciążyć przepełnioną chorymi służbę zdrowia - ma w nich być miejsce dla 3 tys. osób. Oprócz Lotosu i Tauronu w budowę szpitali mają zostać zaangażowane PKO BP Bank Polski, Totalizator Sportowy, Węglokoks, KGHM i Grupa Azoty. Pierwsze szpitale mają zacząć działać jeszcze w listopadzie. Koszt budowy placówek ma ponieść skarb państwa, ale jego spółki będą odpowiedzialne za stronę organizacyjną oraz inwestycyjną. Sprzęt, kadry i zgody administracyjne mają zapewnić wojewodowie.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum