Orlen i Totalizator Sportowy zbudują na Mazowszu szpitale do walki z pandemią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2020 19:40

Trwają przygotowania czterech tymczasowych placówek, dzięki którym baza dostępnych łóżek dla chorych na COVID-19 zwiększy się. W przedsięwzięcie na w woj. mazowieckim zaangażowani są PKN Orlen i Totalizator Sportowy - poinformowało w czwartek (12 listopada) Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Orlen i Totalizator Sportowy zbudują na Mazowszu szpitale do walki z pandemią
Jedną z placówek na Mazowszu zbuduje w Radomiu Totalizator Sportowy. Fot. Shutterstock

Jedną z placówek na Mazowszu zbuduje w Radomiu Totalizator Sportowy. Będzie się ona mieścić w Centrum Rehabilitacji przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Miejsce budowy odwiedził w czwartek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który bezpośrednio koordynuje tworzenie przez spółki rezerwowych szpitali.

- Zadanie spółek polega też na tym, żeby po zakończeniu pandemii przywrócić te obiekty do stanu poprzedniego, a majątek dobrze wykorzystać. Rozmawialiśmy o tym z panem dyrektorem i nad tym pracujemy, aby ten sprzęt mógł być później używany na inne cele lecznicze i pozostał w radomskim szpitalu - powiedział Gryglas.

Prezes Totalizatora Sportowego Olgierd Cieślik zwrócił uwagę, że dotychczas działania spółki koncentrowały się wokół wsparcia finansowego i przekazywania darowizn, z których korzystały przede wszystkim placówki medyczne na pierwszej linii frontu.

- Organizacja szpitala tymczasowego w Radomiu to dodatkowe nasze wsparcie dla społeczeństwa podczas drugiej fali z COVID-19 - powiedział.

Kolejne dwa szpitale dla woj. mazowieckiego zbuduje PKN Orlen. Mają one dysponować łącznie 400 łóżkami dla chorych na COVID-19. Pierwszy organizowany jest w Płocku. Jak podało MAP, część kontenerów została już dostarczona na teren tamtejszej budowy. Obecnie prowadzone są zaawansowane prace związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury technicznej oraz terenu pod szpital na działce Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN ORLEN. Równolegle prowadzona jest rekrutacja pracowników, przede wszystkim kadry medycznej.

- Dzięki zaangażowaniu wielu spółek z Grupy ORLEN prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Płocku idą błyskawicznie. Zabezpieczyliśmy niezbędną infrastrukturę techniczną pod placówkę medyczną, w której pacjenci otrzymają profesjonalną i kompleksową pomoc. Po zakończeniu pandemii, szpital kontenerowy będzie mógł zostać rozłożony i przechowywany w magazynie jako zabezpieczenie w razie innych wyjątkowych sytuacji - powiedział prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Druga placówka tworzona przez spółkę powstanie w Ostrołęce. MAP poinformowało, że trwają tam ostatnie uzgodnienia operacyjne.

Dodatkowo tymczasowy szpital dla ok. dwustu chorych ma w Siedlcach utworzyć Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum