Opolskie: województwo przekazało szpitalom 58 mln zł na inwestycje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2017 15:28

Opolskie szpitale przeprowadzą inwestycje o łącznej wartości 88,5 mln złotych. Z tej kwoty 58 mln złotych to dotacja samorządu województwa w ramach RPO. W czwartek (24 sierpnia) podpisano umowy między urzędem marszałkowskim a dyrektorami placówek.

Opolskie: województwo przekazało szpitalom 58 mln zł na inwestycje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z dofinansowania skorzysta trzynaście szpitali, które będą realizowały 27 projektów. Największą ich część stanowią inwestycje związane z leczeniem chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów złośliwych; anestezjologii i intensywnej terapii, opieki nad matką i dzieckiem oraz opieki nad osobami starszymi.

- Cieszę się, że ponad 60 procent środków trafi do jednostek powiatowych. Dzięki temu mieszkańcy z miejscowości oddalonych od dużych miast będą mieli zdecydowanie większe szanse na dostęp do nowoczesnej i profesjonalnej opieki medycznych w szpitalach położonych blisko ich miejsca zamieszkania - powiedział podczas uroczystości podpisywania umów marszałek województwa Andrzej Buła.

Jedną z największych inwestycji w ramach programu będzie realizował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, który zamierza kosztem 10,5 mln złotych zakupić nowoczesny sprzęt i wyposażenie dla anestezjologii, okulistyki oraz chirurgii naczyniowej. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu za 12,5 mln złotych planuje m.in. przebudowę i doposażenie oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz oddziału ginekologiczno-położniczego.

Blisko pięć milionów złotych zainwestuje Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie w wyposażenie i odtworzenie sprzętu na kilku oddziałach szpitalnych.

- To dla nas szczególnie ważna sprawa. Coraz częściej odnosimy wrażenie, że producenci drogiego i wyjątkowo wyspecjalizowanego sprzętu w jakiś sposób ograniczają jego żywotność do ściśle określonej liczby kliknięć. Po ich wykonaniu zakup nowego sprzętu lub jego generalna modernizacja staje się koniecznością - tłumaczył dr Norbert Krajczy, dyrektor nyskiej placówki. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum