Opolskie: szpital otrzyma ponad 4 mln zł na sprzęt i profilaktykę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2017 17:30

Blisko 4,5 mln złotych otrzyma Krapkowickie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. na realizację trzech projektów ochrony zdrowia w ramach wojewódzkiej Specjalnej Strefy Demograficznej. Szpital ma kupić za te pieniądze nowoczesny sprzęt oraz sfinansować program badań profilaktycznych.

Opolskie: szpital otrzyma ponad 4 mln zł na sprzęt i profilaktykę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (13 września) umowę o przekazaniu pieniędzy podpisały władze krapkowickiej placówki i wicemarszałek województwa Roman Kolek. W ramach umowy szpital otrzyma od województwa 4,3 mln złotych na przeprowadzenie trzech projektów zdrowotnych.

- Większość środków zostanie przeznaczona na zakup nowoczesnego sprzętu, z którego korzystać będą oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział wewnętrzny, który prowadzi leczenie chorób nowotworowych - wyjaśniał marszałek.

Oprócz sprzętu i wyposażenia, na który składa się m.in. wieża laparoskopowa, nowoczesny kolonoskop, gastroskop, skanery żył i aparat do USG, projekt przewiduje także sfinansowanie profilaktycznych badań w kierunku wykrywania raka jelita grubego u osób powyżej 50. roku życia. Programem zostanie objętych ponad tysiąc osób z terenu działania krapkowickiej jednostki.

W 2014 roku województwo opolskie ze względu na postępujące wyludnienie, przy jednoczesnym starzeniu się społeczeństwa i najniższy w kraju wskaźnik dzietności zostało ogłoszone Specjalną Strefą Demograficzną. W założeniach, na jej terenie mają być prowadzone kompleksowe i zintegrowane działania na rzecz odbudowy i wzmocnienia potencjału demograficznego. Program SSD jest jednym z głównych narzędzi realizacji strategii rozwoju województwa opolskiego do 2020 roku. Program zawiera cztery pakiety: "Praca to bezpieczna rodzina", "Edukacja, a rynek pracy", "Opieka żłobkowo-przedszkolna" i "Złota jesień". Obecnie województwo zamieszkuje niespełna milion osób. Według prognoz demografów, przy obecnych trendach, w 2050 roku liczba mieszkańców regionu zmniejszy się o jedną czwartą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze