×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opolskie: komercyjna opieka nad seniorem ważna dla regionu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia06 listopada 2013 21:03

Opieka nad seniorami, która ma być budowana w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej, poprawi nie tylko jakość życia osób starszych, ale też stanie się nową gałęzią opolskiej gospodarki - przekonywali uczestnicy konferencji poświęconej polityce senioralnej.

Opolskie: komercyjna opieka nad seniorem ważna dla regionu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Konferencja pt. "Specjalna Strefa Seniora w województwie opolskim" odbyła się w środę, 6 listopada, w Kamieniu Śląskim. Jej uczestnicy - samorządowcy, przedstawiciele organizacji i instytucji zajmujących się opieką nad osobami starszymi oraz eksperci Centrum im. Adama Smitha - rozmawiali o założeniach pakietu Złota Jesień tworzonego z myślą o seniorach w ramach opolskiej Specjalnej Strefy Demograficznej, która ma przeciwdziałać wyludnianiu się regionu.

Ekspertka Centrum im. Adama Smitha Marzena Rudnicka wśród możliwych do zrealizowania działań wymieniła np.: powołanie pełnomocnika marszałka ds. gospodarki senioralnej; stworzenie klastra usług opiekuńczych, który m.in. skupiałby podmioty, instytucje i organizacje działające i świadczące usługi na rzecz osób starszych oraz koordynował świadczenie tych usług. Rudnicka mówiła też np. o potrzebie certyfikacji usług senioralnych, co pozwoliłoby określać ich jakość czy cenę; potrzebie przygotowania personelu, który miałby świadczyć usługi opiekuńcze czy potrzebie zmiany wyceny niedoszacowanych jej zdaniem świadczeń medycznych z zakresu geriatrii.

Zdaniem ekspertki kryzys demograficzny, który dotyka nie tylko Opolszczyznę, ale też Polskę i Europę, może być szansą dla opolskiej gospodarki na rozwinięcie nowej gałęzi biznesu - komercyjnej opieki nad seniorami. Podstawy do jej tworzenia miałby dać właśnie klaster usług opiekuńczych, w ramach którego mogłoby działać m.in. centrum obsługi inwestora zainteresowanego tworzeniem usług dla seniorów.

Rudnicka dodała, że mogłyby być tworzone m.in. placówki opiekuńcze, osiedla seniora z dostosowaną dla osób starszych architekturą i infrastrukturą, a w przyszłości być może nawet wioski seniora - takie jak w Arizonie w USA. Według Rudnickiej rozwój tego sektora na Opolszczyźnie poprawiłby jakość usług dla seniorów, ale też mógłby skłonić do powrotu emigrantów zarobkowych, stworzyć miejsca pracy w regionie i zachęcić seniorów z Europy, np. Niemiec, do korzystania z opieki w Polsce.

Wicemarszałek woj. opolskiego Roman Kolek podkreślił, że kompleksowa i zintegrowana opieka senioralna budowana w ramach Specjalnej Strefy Demograficznej ma podnieść poczucie bezpieczeństwa i jakość życia osób starszych; być sposobem na rozwój ekonomiczny regionu.

Starosta krapkowicki Maciej Sonik dodał, że czymś, czego potrzeba dla powstania gospodarki senioralnej na Opolszczyźnie, jest pierwszy inwestor. Zapewnił, że powiat krapkowicki szuka takiego inwestora, oferując mu m.in. dwie nieruchomości nadające się na placówkę świadczącą opiekę senioralną; urząd pracy gotowy do przekwalifikowywania kadry oraz samą kadrę - kilkaset kobiet z pow. krapkowickiego, które wyjeżdżały w ostatnich latach do Niemiec w charakterze opiekunek osób starszych. - Jak tylko powstanie pierwszy dom opieki, uwzględniający opiekę nad seniorami z zagranicy, to pomysł na prowadzenie takich ośrodków i usług na pewno chwyci - przekonywał Sonik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze