×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opole: wyremontowano oddział intensywnej terapii dzieci i noworodków w WCM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 stycznia 2016 18:51

Lepsze warunki leczenia pacjentów i stworzenie warunków do stałego pobytu rodziców z dzieckiem - takie m.in. efekty osiągnięto remontując oddział anestezjologii i intensywnej terapii dzieci i noworodków w opolskim WCM. Zmodernizowany oddział otwarto w środę (27 stycznia).

Opole: wyremontowano oddział intensywnej terapii dzieci i noworodków w WCM
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ordynator wyremontowanego w Wojewódzkim Centrum Medycznym (WCM) w Opolu oddziału dr Wojciech Walas mówił podczas środowej uroczystości otwarcia, że modernizacja oddziału polegała m.in. na jego dostosowaniu przestrzennym do obowiązujących norm, usprawnieniu dostępu personelu do pacjenta, zniesieniu barier dla niepełnosprawnych, poprawie warunków do karmienia pokarmem naturalnym czy stworzeniu warunków do stałego pobytu rodziców z dzieckiem.

- To, co w przypadku niektórych oddziałów mogłoby się wydawać luksusem, czyli szeroki dostęp matki do dziecka, w przypadku oddziału zajmującego się intensywną terapią noworodków jest bardzo istotnym elementem procesu leczniczego - podkreślał.

Oddział po remoncie ma łącznie 13 miejsc dla pacjentów. Dr Walas powiedział PAP, że to nieco mniej niż było, bo na tej samej powierzchni musiały zostać ulokowane stanowiska intensywnej terapii wymagające więcej miejsca. - Ale nasze obserwacje i wszelkie statystyki wskazują na to, że obecna ilość stanowisk w sposób całkowity zabezpieczy potrzeby województwa - zapewnił.

Podał, że rocznie leczonych jest na jego oddziale ok. 250 małych pacjentów.

Relacjonował, że wszelkie zastosowane na oddziale rozwiązania techniczne - np. zapewniające dostęp do gazów medycznych czy prądu - zrealizowane zostały "na najwyższym poziomie". Dodał natomiast, że wyposażenie techniczne - np. inkubatory, respiratory, pompy infuzyjne czy monitoring - nie zmieniły się.

- Ale też nie mieliśmy w tym zakresie jakichś kolosalnych potrzeb. To, czym posługiwaliśmy się dotychczas, jest sprawne i dobre - zapewnił Wojciech Walas.

Walas podał, że modernizację kierowanego przez niego oddziału przeprowadzono dzięki pieniądzom pozyskanym w partnerstwie z Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu z programu operacyjnego w ramach tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Obydwie placówki pozyskały w ten sposób ok. 9 mln zł, którą to kwotą podzieliły się po połowie.

Celem ich wspólnego projektu była poprawa opieki perinatalnej świadczonej przez WCM oraz opolski szpital ginekologiczno-położniczy. Prócz modernizacji oddziału intensywnej terapii dzieci i noworodków w WCM w jego ramach zaplanowano też m.in. utworzenie poradni wczesnej ciąży czy banku mleka kobiecego w opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii.

Walas dodał, że 30 proc. projektu przeznaczona była też na tzw. cele miękkie - edukacyjne, promocyjne - np. na krzewienie idei karmienia naturalnego czy certyfikowane szkolenia, choćby z reanimacji noworodka, w którym wzięło udział 120 osób.

Obecny na otwarciu wyremontowanego oddziału wicemarszałek Roman Kolek w rozmowie z mediami mówił, że modernizacja ta była bardzo potrzebna. Zapewniał, że Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków w opolskim WCM od chwili, gdy powstał "był oddziałem wiodącym, dzięki któremu można było osiągać dobre wyniki w leczeniu".

Dodał, że od lat hospitalizowane w nim były także dzieci spoza województwa opolskiego. - Na mapie Polski, w instytucjach o tym zakresie działalności, na pewno konkuruje z najlepszymi ośrodkami - podkreślił.

Oprócz otwarcia oddziału w środę w opolskim WCM odbyło się też wręczenie certyfikatów Zintegrowanego Systemu Zarządzania według norm ISO. P.o. dyrektora WCM dr Andrzej Kucharski mówił mediom, że wręczane certyfikaty były jubileuszowymi, bo szpital od 10 lat ma certyfikaty w obszarze jakości, środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a od dwóch lat certyfikat bezpieczeństwa informacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum