Opole: powstanie ośrodek rehabiltacji dla dzieci z porażeniem mózgowym

Autor: TVP Opole, SA/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 12:26

W Opolu powstanie nowy ośrodek wczesnej interwencji dla dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i niepełnosprawnych.

Wiele dzieci ze względu na stopień niepełnosprawności wymaga nieprzerwanej rehabilitacji medycznej.

Od kilku lat opolska Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym udziela wsparcia specjalistycznego w zakresie m.in. rehabilitacji dzieci, które są zagrożone niepełnosprawnością.

W nowym budynku znajdą się gabinety lekarskie, rehabilitacyjne i terapeutyczne. Koszt inwestycji oszacowano na 6 mln 700 tys. złotych.

– 400 tys. euro dostaniemy od bawarskiego Caritasu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Kazimierz Jednoróg, dyrektor Fundacji. Liczymy na to, że pozostałą kwotę też uda nam się zdobyć. Mamy nadzieję, że nie zabraknie darczyńców, którzy wesprą fundację, jeśli nie pieniężnie, to rzeczowo, np. materiałami budowlanymi.

Budowa ruszy w maju, a zakończy się w grudniu. Dotychczasowe dwa budynki, zajmowane przez Fundację Dom, okazały się już niewystarczające w stosunku do rosnących potrzeb.

– Z roku na rok rodzi się coraz więcej dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością, a skuteczność pomocy zależy od tego, jak wcześnie się jej udzieli –  podkreśla Kazimierz Jednoróg.

Działająca od 1998 roku Fundacja ma pod opieką ponad 1000 rodzin. Zapewnia kompleksową rehabilitację lecznicza, ale także społeczną i zawodową. Prowadzi też Zakład Aktywizacji Zawodowej dla niepełnosprawnych. Zatrudnia 136 osób, w tym 50 niepełnosprawnych. Zapewnia pomoc, m.in. fizjoterapeutów, logopedy, neurologa, psychiatry i stomatologa. Z fachowej pomocy korzysta dziennie około 70 dzieci.

Celem Fundacji jest udzielanie specjalistycznej pomocy w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji (leczniczej, społecznej i zawodowej) osób niepełnosprawnych. Fundacja działa od 1991 roku. Prowadzi m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej, a od 1998 roku Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum