Rynek Zdrowia | 05-09-2019 18:36

Opole: otwarcie oddziału okulistyki w szpitalu uniwersyteckim

5 września 2019 r. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu oddano do użytku zmodernizowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny oddział okulistyki. Oddział zyskał też dwie nowe sale operacyjne, co pozwoli zwiększyć ilość wykonywanych zabiegów i operacji.

Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Zadania realizowane w ramach projektu objęły zarówno remont i modernizację oddziału, jak i sprzętu oraz wyposażenia znajdującego się na jego terenie. Inwestycja znacząco poprawi warunki pobytu pacjentów na oddziale.

- Sprzęt zakupiony ze środków projektu pozwoli precyzyjnie diagnozować choroby, zwiększy i poszerzy możliwości leczenia chorób oczu. W ramach projektu zmodernizowaliśmy sale chorych, zbudowaliśmy cztery nowe węzły sanitarne, zostały również kupione nowoczesne łóżka szpitalne z napędem elektrycznym, regulowaną wysokością oraz umożliwiające ustawienie leżyska („łamanie”) w kilku pozycjach. Zapewni to chorym znacznie większy komfort niż dotychczas. Nowoczesne szafki przyłóżkowe z wysuwanym blatem i dodatkowo regulowaną wysokością umożliwią wygodniejsze spożywanie posiłków i pozwolą na bezpieczniejsze przechowywanie osobistych rzeczy - wylicza Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy szpitala.

Nowoczesne fotele i sala operacyjna w oddziale da możliwość zwiększenia liczby wykonywanych operacji zaćmy. W okresie I-VII 2019 r wykonano na oddziale 1342 procedur, co daje średnią miesięczną 192 procedur. Planowany wzrost po uruchomieniu zmodernizowanego oddziały to dodatkowo 50 proc., tj przewidywane wykonanie w miesiącu - średnio 288 procedur.

- Koszt remontu i wyposażenia oddziału okulistyki to blisko 6 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana ze środków zewnętrznych (przeznaczonych na modernizację oddziału oraz zakup sprzętu) i środków własnych szpitala, przeznaczonych na utworzenie i wyposażenie w sprzęt sali operacyjnej oddziału okulistyki - podaje rzecznik szpitala uniwersyteckiego.

Remont oddziału kosztował blisko 2,2 mln zł, zakupiony sprzęt medyczny jest wart ponad 1,5 mln. To m.in. mikroskop operacyjny okulistyczny, laser do fotokoagulacji siatkówki, laser neodynamowy YAG do irydomii i kapsulotomii, lampy szczelinowe z tonometrem aplanacyjnym, ultrasonograf okulistyczny, tonometr automatyczny z pachymetrem, spektralny tomograf optyczny, mikroskop śródbłonkowy ze stolikiem, biometr okulistyczny, optyczny, bezkontaktowy. Sale dla pacjentów zostały wyposażone w nowoczesne łóżka szpitalne i wielofunkcyjne, mobilne fotele.

W ramach środków własnych szpitala utworzono i wyposażono w sprzęt salę operacyjną oddziału okulistyki. Koszt inwestycji to 2 152 875,57 zł.

Środki zewnętrzne pozyskano w ramach programu „Poprawa efektywności działania Oddziału Okulistyki w Publicznym Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu w zakresie infrastruktury ochrony zdrowia poprzez wymianę niezbędnego sprzętu i wyposażenia i remont”

Całkowity koszt projektu - 3 829 342,08 zł, kwota dofinansowania ze środków unijnych - 2 999 935,26 zł. Dotacja uzyskana z Uniwersytetu Opolskiego na pokrycie części wkładu własnego - 529 400,35 zł.