Opole: odtworzą szpitalny ogród sprzed lat

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2009 12:53

Szpital Wojewódzki w Opolu chce odtworzyć na swoim terenie ogród sprzed kilkudziesięciu lat. Zakończono już nasadzanie kilkudziesięciu drzew, a jesienią prawdopodobnie pojawią się tam brukowane alejki i stylowe ławeczki.

Pomysł, by wzbogacić przyszpitalny teren zielony 83 drzewami, zrodził się wiosną, gdy konieczna okazała się wycinka ponad 20 okazów rosnących na terenie budowy pawilonu diagnostyczno-zabiegowego z blokiem operacyjnym.

Drzewa wycięto pod koniec kwietnia. – Uznaliśmy wtedy, że trzeba to jakoś pacjentom i opolanom zrekompensować, więc postanowiliśmy posadzić młode drzewa, ale w innym miejscu – mówi Gazecie Wyborczej Renata Ruman-Dzido, dyrektorka szpitala.

Później jednak dyrektor przypomniała sobie, że w archiwum państwowym jest plan ogrodu szpitalnego sprzed kilkudziesięciu lat, z zaznaczonym układem alejek. Postanowiono więc skorzystać z tego planu i odrestaurować park sprzed lat.

Na razie wokół szpitala posadzono drzewa – już odchowane; pnie niektórych mają po 25 cm obwodu. Jest tam brzozowy zagajnik, grupa ozdobnych wiśni, a w innym miejscu jabłonie, kilka lip, dwa czerwone dęby, platan, tulipanowiec, magnolia. Ogrodzenie obsadzono wokół świerkami serbskimi.

Cała ta operacja kosztowała 48 tys. zł, czyli o 12 tys. mniej niż zakładano. Pieniądze pochodziły z funduszy unijnych i budżetu województwa; 8 proc. dołożył szpital.

Po pieniądze z UE chce także placówka sięgnąć przy odtwarzaniu ogrodu. Bo na razie są tam zwykłe ławki i prowizoryczne alejki. Jesienią alejki zostaną poprowadzone starymi szlakami i wybrukowane, a całość zostanie wzbogacona o elementy, o jakich informacje uda się zebrać w archiwum. – Chcemy, by nasz ogród był prawdziwą perełką - podkreślą dyrektorka szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum