Opole: inwestycje za unijne, samorządowe i własne pieniądze

Autor: UMWO/Rynek Zdrowia • • 12 października 2010 18:37

W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu oddane zostały trzy inwestycje: zmodernizowany oddział neurochirurgii, pracownia rezonansu magnetycznego oraz przychodnia chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Opole: inwestycje za unijne, samorządowe i własne pieniądze

Przedsięwzięcie, którego koszt wyniósł ponad 9 mln złotych, finansowe było z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. Z tej kwoty – 45,8 proc. stanowiły fundusze unijne, 46,13 proc. dołożył samorząd województwa, a 8 proc. stanowił wkład własny szpitala.

Największym wydatkiem inwestycyjnym (4,6 mln złotych) był zakup rezonansu magnetycznego, który trafił do zakładu diagnostyki obrazowej.

– To pierwszy na Opolszczyźnie aparat w szpitalu publicznym. Nie będziemy już musieli wozić naszych pacjentów do innych szpitali na badania – powiedział dyrektor PS ZOZ Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu, Marek Piskozub, podkreślając, że starania o rezonans trwały blisko 10 lat.

Z kolei remont kapitalny oddziału neurochirurgii trwał 15 miesięcy. Modernizacja była możliwa dzięki adaptacji zbędnych pomieszczeń kuchennych, co pozwoliło wygospodarować 200 mkw. dodatkowej powierzchni. 42-łóżkowy oddział ma dwuosobowe pokoje, każdy z węzłem sanitarnym.

Dr Dariusz Łątka, ordynator oddziału neurchirurgii, wskazywał przede wszystkim na dużą wartość nowocześnie wyposażonej sześcioosobowej sali wzmożonego nadzoru, w której chorzy po zabiegach mogą liczyć na pełny monitoring (rodzaj OIOMU neurochirurgicznego). Przekonywał też, że w tę dziedzinę medycyny warto inwestować, bo w milionowej populacji, jaką jest województwo opolskie, dochodzi rocznie do 2 tys. nowych przypadków neurologicznych.

Zyskali też pacjenci leczeni ortopedycznie. Nowo oddana Wojewódzka Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej zlokalizowana została w budynku głównym szpitala.

Dyrektor Marek Piskozub zapowiada zakończenie kolejnej inwestycji – oddanie kardiochirurgii. Prace budowlane na oddziale już się zakończyły, ale trwa jeszcze przetarg na jego wyposażenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum