×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opole: dodatkowe 53,5 mln zł z UE m.in. na zdrowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia20 września 2018 18:29

Ponad 53,5 mln złotych dodatkowych pieniędzy na ochronę zdrowia, naukę i budowę infrastruktury rowerowej i centrum przesiadkowe wynegocjowali z Komisją Europejską przedstawiciele województwa opolskiego.

Opole: dodatkowe 53,5 mln zł z UE m.in. na zdrowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje biuro prasowe opolskiego urzędu marszałkowskiego, województwo opolskie otrzymało najlepszą ocenę w Brukseli za efektywne wykorzystanie unijnych pieniędzy. Dzięki pozyskaniu dodatkowych funduszy zyskają natomiast m.in. Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska oraz opolskie szpitale.

Ponad 11 mln zł zostanie przeznaczonych na dwa projekty naukowe. Pierwszy z nich, to wsparcie budowy Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Sercowo-Naczyniowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, którego całkowita wartość przekracza 22 mln złotych. Drugi, to utworzenie Centrum Projektowego Zaawansowanych Technik Lekkich i pierwszego w Polsce Fraunhofer Project Center wspólnie z Politechniką Opolską. Jego wartość to 8,5 mln złotych.

Ponad 22 mln złotych pozwoli natomiast na zakup nowoczesnego sprzętu dla szpitali. Województwo opolskie ma teraz na ten cel łącznie ponad 130 mln zł.

Pozyskane pieniądze zostaną wydane także na budowę ścieżek rowerowych, centrów przesiadkowych, parkingów dla rowerów czy nowoczesne systemy informacji podróżnych.

Karina Bedrunka, dyrektor departamentu programów operacyjnych urzędu marszałkowskiego wyjaśnia, że decyzje o wyborze celów, na które przeznaczone są pieniądze z Unii Europejskiej, są podyktowane zmieniającą się sytuacją w kraju i potrzebami regionu.

- Kiedy w 2014 roku otrzymywaliśmy pierwsze pieniądze, była zupełnie inna sytuacja gospodarcza, ekonomiczna czy związana z bezrobociem. Programowanie zakończy się w 2023 roku. Musimy reagować na zmiany. Negocjacje dotyczą tego, co obecnie jest nam najbardziej potrzebne w regionie. Sprzęt kupowany pięć lat temu ulega zużyciu, chcemy go wymienić. Powołany kierunek lekarski potrzebuje pieniędzy na swój rozwój. My reagujemy na te potrzeby - powiedziała Bedrunka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze