Opole: czy uda się pozyskać pieniądze na Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe

Autor: RR • Źródło: RZX/Rynek Zdrowia19 kwietnia 2021 16:42

Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe ma powstać w Opolu. Placówka stara się o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Opole: czy uda się pozyskać pieniądze na Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe
Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe ma powstać w Opolu. Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
  • Budowa i wyposażenie Uniwersyteckiego Centrum Sercowo-Naczyniowego może kosztować ok. 240 mln zł, a powstałoby ono w 5 lat
  • Placówka stara się o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy
  • Rocznie z usług USK korzysta ponad 230 tys. pacjentów z województwa opolskiego i ościennych

W zaplanowanym centrum znalazłyby się wszystkie oddziały zabiegowe zajmujące się chorobami serca i układu krążenia, które obecnie zabezpieczają w USK najciężej chorych pacjentów w województwie. Mowa o kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej.

Co jeszcze byłoby w centrum

- W takim centrum powinna się też znaleźć neurochirurgia i neurologia zabiegowa, bo obecnie pacjenci wymagający natychmiastowej pomocy medycznej z tego zakresu są wożeni karetkami pomiędzy placówkami. Własne oddziały zwiększyłby bezpieczeństwo hospitalizowanych u nas osób - wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

W nowym budynku Uniwersyteckiego Centrum Sercowo-Naczyniowego znalazłoby się też miejsce dla 15-salowego bloku operacyjnego i oddziału intensywnej opieki medycznej zabezpieczającego funkcjonowanie przeniesionych do centrum oddziałów. Obecny OIOM, z 11 łóżkami, jest za mały na potrzeby rozwijającej się placówki uniwersyteckiej.

Do centrum przeniesione zostałyby także rozlokowane obecnie na różnych poziomach szpitalnych pracownie diagnostyczne: hemodynamiki i angiografii oraz elektrofizjologii. Szpital organizacyjnie jest przygotowany na uruchomienie takiej jednostki.

Mamy ostry dyżur 24 godziny na dobę, nasi lekarze są od razu gotowi do prowadzenia operacji, udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie budować multidyscyplinarne zespoły, co jest kluczowe, gdy chodzi o ratowanie ludzkiego życia – kontynuuje Dariusz Madera.

Do realizacji planu potrzebne są pieniądze.

- Pomieszczenia, w których obecnie znajdują się wymienione oddziały i pracownie są w takim stanie, że koszt ich remontu jest zbliżony do budowy od podstaw nowego obiektu, w pełni funkcjonalnego dla pacjentów i kadry. Za proponowanym rozwiązaniem przemawia też konieczność przygotowania szpitala do pracy w warunkach epidemii, do których obecnie musieliśmy się dostosować w istniejącej infrastrukturze, sprzed 30 lat. Teren mamy. Pozostaje kwestia pozyskania sfinansowania projektu – wyjaśnia Dariusz Madera.

240 mln zł na budowę i wyposażenie

Oszacowano, że budowa i wyposażenie Uniwersyteckiego Centrum Sercowo-Naczyniowego może kosztować ok. 240 mln zł, a powstałoby ono w 5 lat.

O uwzględnienie opolskiej inwestycji na liście kluczowych projektów w Krajowym Programie Odbudowy zwrócili się w piśmie do ministra zdrowia: wojewoda opolski, marszałek województwa, rektor Uniwersytetu Opolskiego, któremu szpital podlega i dyrektor USK.

Rocznie z usług USK korzysta ponad 230 tys. pacjentów z województwa opolskiego i ościennych. USK w Opolu posiada też jedyne w regionie Centrum Urazowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum