Opole: chcą sfinansować utworzenie kierunku lekarskiego na UO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2016 16:06

21 nowych przedsięwzięć, których szacunkowa wartość dofinansowania ma wynieść 141 mln euro, zgłosiło do Kontraktu Terytorialnego woj. opolskie. Wśród nich znalazła się np. renowacja Katedry Opolskiej czy inwestycje dot. utworzenia kierunku lekarskiego na UO.

Fot. archiwum

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mówił m.in., że remont zabytku takiej klasy, jak katedra w Opolu czy utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim (UO), czyli duże przedsięwzięcie prorozwojowe dla całego regionu, które ma poparcie szeregu różnych środowisk, powinny zostać ujęte w Kontrakcie Terytorialnym (KT).

Łącznie w przekazanym ministerstwu rozwoju jeszcze w ub. roku zestawieniu znalazły się 52 proponowane do ujęcia w KT dla woj. opolskiego przedsięwzięcia. 21 z nich to zadania nowe, a 14 kolejnych to projekty zgłoszone ponownie.

Jak powiedział zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Hanzel Kontrakt Terytorialny dla woj. opolskiego został podpisany w listopadzie 2014 r. W 2015, gdy pojawiła się możliwość aktualizacji, region zgłosił nowe przedsięwzięcia do tego dokumentu oraz te, które nie zostały uwzględnione we wcześniejszej jego wersji.

W przekazanym resortowi rozwoju zestawieniu w sumie 52 przedsięwzięć znalazły się także te, które ujęto już w podpisanym w 2014 roku KT.

W zestawieniu znalazły się też zapisane w pierwotnej wersji KT inwestycje, które mają być dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego, takie jak usprawnienie transportu zbiorowego regionu i Aglomeracji Opolskiej czy budowa obwodnicy miejscowości Czarnowąsy.

Służby marszałka woj. opolskiego pytane o to, na jakim etapie obecnie są negocjacje z ministerstwem rozwoju ws. aktualizacji KT odpowiedziały PAP, że w 2015 roku "nie miały miejsca żadne spotkania oraz rozmowy negocjacyjne dotyczące przedłożonych przez zarząd woj. opolskiego propozycji przedsięwzięć". Poinformowały też, że w uwagi na to, iż resort rozwoju nie określił terminu rozpoczęcia renegocjacji KT zarząd woj. opolskiego zwrócił się do parlamentarzystów z Opolszczyzny o wsparcie w tej sprawie i pomoc w przyspieszeniu działań dot. sprawnej finalizacji renegocjacji KT.

Interpelacje w tej sprawie składali m.in. posłowie Ryszard Wilczyński i Tomasz Kostuś (obaj PO). Podsekretarz stanu w resorcie rozwoju Adam Hamryszczak odpowiedział im m.in., że ministerstwo w pierwszej kolejności planuje zakończyć proces uzgadniania szczegółowych informacji o przedsięwzięciach wynikających z pierwotnie przyjętych KT. Zaznaczył przy tym, że obecnie "resort rozwoju nie opiniuje nowych, dodatkowych przedsięwzięć, gdyż formalnie nie stanowią one przedmiotu Kontraktu".

Kontrakt Terytorialny dla woj. opolskiego to obowiązujące w latach 2014-2020 porozumienie między rządem z samorządem regionu, dotyczące koordynowania dużych, kluczowych dla województwa inwestycji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum