×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Olsztyn: w szpitalu wojewódzkim otwarto blok z 12 salami operacyjnymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 listopada 2013 15:05

Blok z 12 salami operacyjnymi i centralną sterylizatornię otwarto w piątek w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu w Olsztynie. Inwestycja, która jest największą w ochronie zdrowia na Warmii i Mazurach, kosztowała 68 mln zł; unijna dotacja wyniosła 45 mln zł.

Olsztyn: w szpitalu wojewódzkim otwarto blok z 12 salami operacyjnymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak powiedziała na konferencji prasowej dyrektor placówki Irena Kierzkowska, otwarcie nowoczesnego bloku operacyjnego oznacza nową erę i nowe możliwości rozwoju dla szpitala wojewódzkiego w Olsztynie.

- Będziemy mogli przeprowadzać zabiegi i operacje, których do tej pory nie wykonywaliśmy, oferować jakość leczenia na europejskim poziomie, chcemy konkurować z innymi uznanymi polskimi ośrodkami medycznymi - dodała dyrektor.

W nowym skrzydle szpitala mieści się blok, w którym znajduje się 12 sal operacyjnych. Mogą w nich być wykonywane operacje jednocześnie, ponieważ każda z nich ma własne zaplecze medyczne.Sale są wyposażone w specjalistyczny sprzęt potrzebny do wykonywania operacji i zabiegów m.in. okulistycznych, ginekologicznych, ortopedycznych, neurologicznym, onkologicznych.

Na bloku operacyjnym znajduje się sala z 17 stanowiskami do wybudzania pacjentów po operacjach, są także pomieszczenia dla pacjentów podatnych na zakażenia.

Szpital wzbogacił się także o centralną sterylizatornię, w której dezynfekowany będzie sprzęt użyty w operacjach. Sterylizatornia jest w pełni zautomatyzowana, a sprzęt czy narzędzia użyte podczas operacji szczegółowo identyfikowane. Dzięki nowoczesnej technologii będzie można odtworzyć, kto był operowany konkretnym zestawem narzędzi i kto z personelu odpowiadał za ich przygotowanie do następnej operacji.

Jak dodała dyrektor Kierzkowska, szpital wojewódzki w Olsztynie chce się specjalizować w chirurgii transplantacyjnej i interdyscyplinarnej. Obecnie lekarze szpitala wojewódzkiego wykonują przeszczepy nerek, ale trwają starania, by placówka miała możliwość dokonywania przeszczepów wątroby.

Olsztyńscy specjaliści będą także zabiegać o możliwość wykonywania operacji interdyscyplinarnych. Chodzi o to by podczas jednej operacji wykonywać zabiegi różnych narządów jednocześnie. Będzie to korzystne dla pacjenta, gdyż nie będzie on obciążany wieloma zabiegami; zoperowany zostanie tylko jeden raz.

Obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie wykonuje 30 operacji dziennie, po uruchomieniu nowoczesnego bloku liczba operacji zwiększy się do 60 zabiegów. 70 proc. pacjentów, którzy są operowani w olsztyńskim szpitalu wojewódzkim, to pacjenci w ostrych stanach: po wypadkach komunikacyjnych, zawałach i udarach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze