Olsztyn: w szpitalu MSW otwarto lądowisko dla śmigłowców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2014 14:15

W poliklinice MSW w Olsztynie otwarto w poniedziałek (27 stycznia) lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Umieszczona nad dachem budynku płyta lądowiska umożliwia całodobowy transport drogą powietrzną pacjentów wymagających szybkiej hospitalizacji.

Olsztyn: w szpitalu MSW otwarto lądowisko dla śmigłowców

Rzecznik olsztyńskiej polikliniki dr Jarosław Parfianowicz powiedział PAP, że nowe lądowisko znacznie skróci czas przewozu pacjenta do szpitala. - Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku osób w stanie bezpośredniego zagrożenia życia - podkreślił lekarz.

Jak dodał, wymóg posiadania przez Szpitalne Oddziały Ratunkowe lądowisk dla śmigłowców nakłada ustawa o ratownictwie medycznym.

Wcześniej helikoptery ratunkowe transportujące pacjentów do szpitala MSW lądowały na pobliskim stadionie, skąd dowożono ich karetkami. Ze względu na zwartą zabudowę kompleksu szpitalnego nie była możliwa budowa lądowiska naziemnego. Dlatego zbudowano je na platformie nad dachem jednego z budynków, na wysokości szóstego piętra. Płyta lądowiska jest umieszczona na stalowej konstrukcji, posadowionej na żelbetowych słupach i belkach.

Lądowisko przystosowane jest do startów i lądowań śmigłowców medycznych o masie do 3 ton i długości nawet 15 m, w tym najnowszych śmigłowców Eurocopter EC 135, których używa Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Płyta lądowiska ma kształt zbliżony do okręgu o średnicy 32 m, jest otoczona kratą pomostową i siatką bezpieczeństwa. Do płyty dochodzi pomost komunikacyjny, którym pacjenci będą przewożeni do windy i dalej na oddziały szpitalne.

Obiekt spełnia wymogi unijne do całodobowej obsługi lądowań. Jest jednym z dwóch szpitalnych lądowisk w Olsztynie i 18 w woj. warmińsko-mazurskim.

Olsztyńska baza LPR obsługuje obszar w promieniu 80 km od miasta, w tym odcinki dróg krajowych nr 7 z Elbląga do Mławy, nr 16 od Łasina do Mikołajek i nr 57 od Przasnysza do rosyjskiej granicy.

Śmigłowcami są transportowani pacjenci wymagający szybkiej hospitalizacji, głównie z udarami mózgu, ostrymi zawałami serca i nagłym zatrzymaniem krążenia oraz ofiary wypadków z urazami wielonarządowymi. Tylko w ub. roku śmigłowce LPR w całym kraju przewoziły 6350 pacjentów.

Budowa lądowiska przy poliklinice kosztowała 5,2 mln zł, z czego 4,8 mln zł przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum