Olsztyn: szpital wojewódzki ma nowy blok operacyjny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2013 13:21

Zakończono budowę gmachu, w którym znajduje się m. in. 12 nowoczesnych sal operacyjnych Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Pierwsze operacje odbędą się w nich wiosną - poinformowała PAP dyrektor szpitala Irena Kierzkowska.

Olsztyn: szpital wojewódzki ma nowy blok operacyjny

Budynek, w którym znajduje się także centralna sterylizatornia i sale dydaktyczne, zbudowany został na tyłach lecznicy. Trwa odbiór techniczny inwestycji. Budowa trwała ponad dwa lata. 

- Obiekt jest obecnie wyposażany, a szpital ogłosił przetarg na zakup nowoczesnego sprzętu - dodała dyrektor Kierzkowska.

- Mam nadzieję, że lekarze będą mogli zacząć pracować w nowych salach operacyjnych w kwietniu lub w maju - zaznaczyła dyrektor szpitala. Podkreśliła, że będą tu m.in. przeprowadzane skomplikowane operacje wątroby, których w placówce się obecnie nie wykonuje. 

Gdy nowy blok operacyjny ruszy na dobre, konieczna będzie reorganizacja oddziałów. Wyodrębniony zostanie np. oddział transplantologiczny  i gastroenterologiczny. Modernizacja czeka także nefrologię. 

Budowa nowego kompleksu sal operacyjnych w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie rozpoczęła się jesienią 2010 r. Inwestycja wyceniona została na 66 mln zł, z czego 45 mln zł to unijne dofinansowanie. Pozostałe środki pochodzą z budżetu województwa (6 mln zł), na resztę szpital zaciągnął kredyt. 

Szpital Wojewódzki w Olsztynie jest jedną z największych lecznic w regionie: ma 441 łóżek na 20 oddziałach. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum